Yaş Şartı Olmadan Erken Emeklilik… SGK Liste Paylaştı

Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekli. Vatandaşın en az 10 yıl sigortalı olması şarttır ve en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

GÜNCELLENEN HASTALIKLAR

Erken emeklilik hakkı kazanabilmek için belirli hastalıklara sahip olmak gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında öncelikli olarak kanser gelmektedir. Hemen hemen her kanser türü, erken emeklilik için başvuru nedeni olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca epilepsi, bellek kaybı, Multipl Skleroz (MS) gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklar da erken emeklilik sebepleri arasındadır. Çalışırken ciddi kazalar sonucu uzuv kaybına uğrayan bireyler de erken emeklilik hakkına sahip olabilirler.

Organ nakli geçirenler ve kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, siroz, anemi gibi sürekli rahatsızlıklar da erken emeklilik kapsamına girmektedir.

Bunların dışında duyu organlarında yaşanan ciddi problemler yaşayan kişiler de emeklilik başvurusunda bulunabilirler.

Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli koşulları sağlamak gerekmektedir. Bu koşullar şöyle:

1. Sigortalılık Süresi: Malulen emeklilik için en az 10 yıl sigortalılık süresine sahip olunmalıdır.

2. Prim Ödeme Gün Sayısı: En az 1800 gün prim ödemiş olunmalıdır.

3. İş Gücü Kaybı Oranı: Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış iş görememezlik raporu ile iş gücü kaybı oranının en az yüzde 60 olduğu belgelenmelidir.

4. Hastalık Durumu: Çalışanın, bir veya birden fazla hastalık nedeniyle iş gücü kaybına uğradığı tıbbi raporlarla kanıtlanmalıdır.

5. Çalışma Statüsü: 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) statülerine sahip kişiler farklı koşulları sağlamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx