İçişleri Bakanlığı, Mülki İdare Amirleri Kararnamesi’ni yayımladı: 295 vali yardımcısı ve kaymakam yer değiştirdi

T24 Ankara

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan 2024 Mülki İdare Amirleri Yaz Kararnamesi’nde 295 vali yardımcısı ve kaymakam yer değiştirdi. Kararnamede, aynı amanda kayyım belediye başkanı olarak görev yapan mülki idare amirleri de yer aldı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından oluşturulan vali yardımcıları, kaymakamlar, hukuk müşavirleri ve Mülkiye Başmüfettişleri’nin atamalarını gerçekleştiren kararname, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararname çerçevesinde, Bakan Yerlikaya’nın, bakanlık merkez teşkilatında kapsamlı düzenleme yapmaması dikkati çekti. Bakanlık merkezinde sadece dört atama gerçekleşti. Ankara’nın Şereflikoçhisar Kaymakamı Zafer Engin, Göç İdaresi’nde daire başkanı, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Strateji Başkanlığı’ndan daire başkanı, Cizre Kaymakamı ve aynı zamanda ilçenin kayyım Belediye Başkanı Nazlı Demir, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde daire başkanı, Taşköprü Kaymakamı Bekir Özen, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak atandı.

Kararnamede, Diyarbakır Yenişehir Kaymakamı ve ilçenin kayyım Belediye Başkanı Murat Beşikçi, Çankırı Vali Yardımcısı İsmail Küreci, Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, Eskişehir Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Kırıkkale Vali Yardımcısı Sibel Köse ve Diyarbakır Vali Yardımcısı Zerrin Çay Beşikçi, Bakanlık Hukuk Müşaviri olarak kızak göreve alındı.

Ülke genelinde 200’e yakın kaymakamın yer aldığı kararnamede, Ankara, İstanbul ve İzmir’in yönetim kadrolarında fazla değişiklik olmadı. Ankara’da iki vali yardımcısı ve beş kaymakam, İstanbul’da beş kaymakam ve İzmir’de iki vali yardımcısı ile yedi kaymakam yeni görevlerine atandı.

Ankara’da Şereflikoçhisar, Nallıhan, Bala, Çubuk ve Çamlıdere, İstanbul’da Başakşehir, Eyüpsultan, Avcılar, Bayrampaşa ve Şişli, İzmir’de Karabağlar, Kiraz, Beydağ, Torbalı, Bayındır, Dikili ve Kınık kaymakamları değişti.

Kararnamede, 6 Şubat 2023’de yaşanan deprem felaketinde büyük hasar yaşanan kentlerden Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere Malatya’da görev yapan vali yardımcıları ve kaymakamların bazıları başka kentlere atandı.

Ayrıca, sıcak günler yaşanan Suriye’ye sınır olan Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa’da görev yapan bazı mülki idare amirleri kararname kapsamında yeni görev yerlerinde değerlendirildi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari başta olmak üzere her iki bölgede doğu görevlerini tamamlayan ve aralarından kayyım belediye başkanlarının da yer aldığı vali yardımcıları ve kaymakamlar farklı bölgelerde yeni görev yerlerine tayin edildi.

Benzer şekilde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de Pazar, Çayeli ile Önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun memleketi Trabzon’da Yomra ve Maçka kaymakamları kararnamede yer aldı.

Geçmişteki benzerlerine göre daha dar kapsamlı yayımlanan kararnamede, özellikle batı bölgelerindeki önemli turizm merkezi olarak değerlendirilen ilçelerin yönetimlerinde düzenleme yapılmaması dikkati çekti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx