Hüsnü Özyeğin’in enerji şirketi Fiba ile anlaşamayan körfez devi BAE’li Masdar rotasını Avrupa’ya çevirdi

Gökmen Mert KURAL

Ortadoğu’nun en büyük enerji şirketlerinden Masdar, uzun süredir masada olduğu iş insanı Hüsnü Özyeğine ait Fiba ile görüşmelerini geçtiğimiz ay sona erdirmişti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli enerji şirketi Masdar’ın Fiba Yenilenebilir Enerji’de hisse alımına yönelik görüşmelerinden sonuç çıkmadığı belirtilmişti. Türk şirketi Fiba ile anlaşamayan BAE’li Masdar, rotasını ise Avrupa’ya çevirdi. 1 Aralık’ta İngiliz Dogger Bank ile anlaşma imzalayan Masdar, rüzgâr santrali projesine yapılacak 11 milyar poundluk yatırıma ortak olacağını açıklamasının ardından dün de Polonya’da devasa bir anlaşma imzaladı.

8 PROJEYE ORTAK OLDU

Masdar’ın, kendi internet sitesinden duyurduğu bilgilere göre BAE’li şirket Finlandiya merkezli yenilenebilir enerji geliştiricisi ve fon yöneticisi Taaleri Energia ile Polonya’daki 8 hibrit yenilenebilir enerji projesini satın aldı. Masdar ve Taaleri Energia’nın projeleri, Polonya genelinde RES enerji santrallerinin geliştirilmesinde uzmanlaşmış, yenilenebilir enerji pazarında en büyük şirketlerden olan bir geliştirici olan Domrel Biuro Us?ug Inwestycyjnych’ten (Domrel) satın aldı.

1 GW’LIK KAPASİTESİ VAR

Güneş fotovoltaik (PV) ve karadaki rüzgâr teknolojilerini içeren 8 proje, faaliyete geçtiğinde, yaklaşık 223.000 hanenin ihtiyacını karşılamaya ve her yıl 1,8 milyon ton karbondioksiti dengelemeye yetecek olan 1 gigawatt’ın (GW) üzerinde toplam kapasiteye sahip olacak. 1 GW’lık yatırımın da yaklaşık 1 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Masdar İcra Kurulu Başkanı Mohamed Jameel Al Ramahi, Polonya pazarına attıkları adımla ilgili şunları söyledi: “Bu cesur ve ilerici adım, Avrupa’daki portföyümüzü genişletiyor ve Polonya’nın iklim eylem hedeflerine ulaşmasında destek oluyor. Hibrit güneş-rüzgâr projelerinin şebekeye bağlanmasına izin vererek ek yenilenebilir kapasitenin kapısını açan, Polonya’nın yenilenebilir ve temiz enerji sektöründeki son yasal gelişmelerini takdir ediyoruz.”

300 MİLYAR DOLARLIK FONU YÖNETİYOR

2006 yılında kurulan Masdar’ın sahibi olarak dünyanın en büyük fonlarından Mubadala görünüyor. Yaklaşık 300 milyar doları yöneten, 55 bin çalışanı bulunan Mubadala, teknolojiden enerjiye birçok alanda yatırım yapıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir