Finansman gücüyle yatırımlar hızlanacak

Rönesans Holding peş peşe iki önemli finansmana imza attı. Bunlar; TotalEnergies’in Rönesans Enerji’ye yüzde 50 ortaklığı ve Mersin-Adana-Gaziantep (MAG) Yüksek Standartlı Demiryolu projesi için UKEF’ten sağlanan kredi anlaşmasıydı. Grubun Hazine’ye koordine ettiği kredi miktarının toplamda 923 milyon olduğunu belirten Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp “Bu krediler, Rönesans Holding’in, Mersin’i Adana, Osmaniye ve Gaziantep (MAG) şehirlerine bağlayan yüksek hızlı elektrikli demiryolu inşaatını tamamlamasında kullanılacak” diye konuştu.

‘DOĞRU İŞBİRLİĞİ KURMAK ÖNEMLİ’

İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Baki, şirket için önemli bu iki anlaşma ve yatırım planları hakkında bilgi verdi. Rönesans’ın en güçlü kaslarından birinin finansman bulma kabiliyeti olduğuna dikkat çeken İpek Ilıcak Kayaalp, “Küresel işbirlikleri bizim için çok önemli. En önemlisi de doğru işbirlikleri kurmak. İş ortaklarımız ile uzun süreli güvene dayalı ilişkiler geliştiriyoruz. Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Güney Koreli Samsung C&T, iş ortaklarımız arasında yer alıyor. EBRD gibi finansörlerle, IFC ve GIC gibi hissedarlarla birlikte hareket ediyoruz. Küresel ölçekte edindiğimiz tecrübemizi, ülkemiz için seferber ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘2 MİLYAR EURO GETİRDİK’

Bugüne kadar Türkiye’de yerli ve yabancı ortaklarla yaklaşık 7 milyar Euro’luk yatırım projesini hayata geçirdiklerini, toplamda 2 milyar Euro’luk doğrudan yabancı yatırımı Türkiye’ye kazandırdıklarını dile getiren Kayaalp, şunları söyledi: “Rönesans Enerji olarak, yüzde 100 yeşil enerji portföyüne sahibiz ve böyle de devam edeceğiz. Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne katkı sağlamak istiyoruz.” Sürdürülebilirlik hedefleri konusunda bu yeşil enerji yatırımlarının son derece kıymetli olduğunu söyleyen İpek Ilıcak Kayaalp, “Tüm çalışmalarımızı, 2040’ta net sıfır emisyon hedefiyle sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2030 yılı için ara bir hedef belirledik ve 2022 yılına göre emisyonlarımızı yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettik” dedi.

YEŞİL ENERJİDE ATAĞA KALKIYOR

Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem’in verdiği bilgiye göre Türkiye’nin, 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşması için, önümüzdeki 30 sene boyunca yıllık 15 milyar yatırıma ihtiyacı var. Mevcutta enerji sektörüne, yıllık 5 milyar dolarlık yatırım yapılıyor. Rönesans Enerji’nin sadece yeşil enerji yatırımlarıyla büyüdüğünü ifade eden Emre Hatem, şunları söyledi: “TotalEnergies, Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesini satın aldı. Yeni ortaklıkla, 5 yılda toplam 2.000 MW kurulu güç için yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu ortaklık Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olma hedefi doğrultusunda attığımız çok güçlü bir adım. Şu anda 166 MW kurulu güçte yenilenebilir enerji portföyüne sahip olan Rönesans Enerji, şu anda tamamen rüzgâr ve güneş enerjisinden oluşan yaklaşık 743 MW’lık proje stoğuna sahip durumda. Bunun 182 MW’lık kısmı için birkaç ay içinde yatırıma başlayacağız. Bu yatırımı da 2024 sonunda devreye almayı öngörüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx