Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın açıklaması Kılıçdaroğlu’nun tweetini hatırlattı

Ege’de ABD ile Avrupa Birliği’nin de dahil olduğu Türkiye-Yunanistan krizi devam ederken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’tan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Ankara-Atina çizgisinde tansiyon karşılıklı suçlamalarla artarken Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’nin ‘tehlikeli bir yola girdiğini’ savundu. Hem Türkiye’de hem Yunanistan’da 2023 yılında düzenlenmesi planlanan seçimlere işaret eden Dendias, iki ülkenin 2023’te seçimlere girmesinin ‘iyi olmadığını’ lisana getirdi.

‘TÜRKİYE KÖŞEYE SIKIŞIYOR’ İDDİASI

Ankara’nın tavrının ‘2019 sonbaharında Libya’yla deniz yetki alanları mutabakatının imzalanmasından saldırganlaştığını’ tez eden Dendias, Türkiye’nin 2019’dan bu yana ‘müzakere alanı bırakmayan seçimler yaptığını’ ileri sürdü. Yunanistan Dışişleri Bakanı, bu seçimlerin Türkiye’yi ‘tehlikeli bir yola soktuğunu ve köşeye sıkıştırdığını’ argüman etti.

“OYLARI DÜŞÜYOR İKİ POPÜLİST SAVAŞ KARTINA OYNUYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bir gece birdenbire gelebiliriz’ çıkışıyla tekrar gerginliğin arttığı ‘Ege adaları’ tartışmasına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geçen hafta reaksiyon gelmişti. Kılıçdaroğlu yaşananları seçim süreci üzerinden değerlendirmişti.

Gece yarısı Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu “Bu Yunanistan problemi ve savaş tamtamları ile ilgili… Miçotakis ile Erdoğan’ın ortak bir noktası var; ikisinin de oyları düşüyor. Haliyle iki popülist savaş kartına oynuyor. Baş bu! Adaların silahlanmasıyla ilgili tutumumuz nettir, iktidara geldiğimizde bu sıkıntıyı biz çözeriz” sözlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.