Yunan asıllı profesörden ülkesine: Geri itmeleri araştırın

Yunanistan insanlık dışı göçmen siyaseti ile reaksiyon çekmeye devam ediyor.

Türkiye ve Afrika kıyılarından Yunanistan kıyılarına geçmek isteyan mültecileri denizin ortasında mevte terk eden Yunan askerlerinin imgelerine her geçen gün yenileri ekleniyor.

Yunan profesörden ülkesine eleştiri

Yunan hükümetinin bu insanlıktan nasibini almamış tavrına bir reaksiyon de Oxford Üniversitesinde vazifeli Yunan asıllı Hukuk Profesörü Pavlos Eleftheriadis’tan geldi.

Eleftheriadis, Politico gazetesinde yayınlanan görüş yazısında, Ege’deki geri itmelerine ilişkin Yunanistan’da kâfi soruşturma yapılmamasını eleştirdi.

“Geri itmeler gereğince araştırılmıyor”

Son yıllarda memleketler arası medya ve sivil toplum kuruluşlarının, Yunan yetkililerce gerçekleştirilen yasa dışı geri itmelere ait yüzlerce durum rapor ettiğini aktaran Eleftheriadis, bu raporların mevcut hükümet 2019’da misyona gelmeden evvel görülmeye başladığına ve Mart 2020’den itibaren de sayılarının arttığına dikkati çekti.

Eleftheriadis, Meriç hududunda şiddete maruz kalan sistemsiz göçmenlere ait raporlar bulunduğunu, Ege’de ise Yunan sahil güvenlik ünitelerinin, içlerinde çocukların da bulunduğu göçmen kümeleri hayatlarını tehlikeye atacak halde Türkiye kıyılarına yanlışsız ittiğine ait göçmenlere ilişkin tezlerin ve bunları destekleyen görüntü ve fotoğrafların bulunduğunu kaydetti.

Yunan hükümetinin tüm bu raporların yanlış ve Türkiye’ye ilişkin bir propaganda eseri olduğunu ileri sürdüğünü belirten Eleftheriadis, olayların Yunan yargı sistemince gereğince araştırılmadığını savundu.

“Savcılar en geniş soruşturmaları açmalı”

AA’nın aktardığına nazaran Eleftheriadis, memleketler arası kurumların Yunanistan’a bu bahiste yaptığı ikazları hatırlatarak, şu sözleri kullandı:

“Hükümet, en kıdemli savcılarından geri itme savlarına ait mümkün olan en geniş soruşturmayı açmalarını istemelidir. Savcılara, Türkiye’deki şahitlerle görüşmek için kaynak sağlamalıdır.”

“Yunan anayasası altında hakları var”

Hükümetin göçmenleri “güvenlik tehdidi” olarak tanımlamayı durdurmasını isteyen Eleftheriadis, “Aile ve çocukların bir güvenlik tehdidi olduğu tezi büsbütün temelsizdir, kimseye bir ziyanları yok. Daha da fazlası, Yunan anayasası altında hakları var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.