Yeni emojiler yolda: Herkesin yanlış kullandığı emojinin sonu geldi

Akıllı telefonlardan çevrim içi sohbetin yaygınlaşmasıyla birlikte emojiler de günlük hayatın bir kesimi haline geldi. Her yıl nizamlı olarak yeni emojiler yayınlayan Emojipedia, 2022 ve 2023’ü kapsayan yeni paketin taslağını paylaştı. Bu yıl taslak listesinde 31 emoji bulunuyor.

YILLAR SONRA ‘ÇAK BİR BEŞLİK’ EMOJİSİ ORTAYA ÇIKTI

17 Temmuz Dünya Emoji Günü’ne birkaç gün kala Emojipedia’dan yeni emojiler geldi. 31 adet emojinin Android, iOS ve Windows’a ekleneceğini duyurdu. Unicode Konsorsiyumu tarafından paylaşılan Emoji 15.0 paketi; karga, geyik başı, deniz anası ve çak bir beşlik üzere yeniliklere sahip.

ShiftDelete’in haberine göre; önümüzdeki aylardan itibaren kullanıma açılması beklenen Emoji 15.0 sürümü, aslında yeni emojilerin her işletim sisteminde farklı görünebileceğini söylüyor. Lakin taslak formunda yayınlanan yeni emojiler, en azından nasıl görüneceklerine dair kullanıcılara fikir veriyor.

Görsel: ShiftDelete

O EMOJİYİ HERKES YANLIŞ KULLANIYORDU

Yeni paket içerisinde enteresan dizaynlar olsa da, kullanıcıların yıllardır yanlış kullandığı “katlanmış eller ??” emojisi nihayet yerini “çak bir beşliğe” bırakıyor. “Katlanmış eller” dizaynının aslında karşı taraftan rica etmek için kullanılması gerekiyordu.

Yeni “çak bir beşlik” emojisi ise yanlış kullanımı sonlandıracak üzere duruyor. Lakin iletileşme sırasında yeni beşlik emojisine alışmak biraz vakit alabilir.

Görsel: ShiftDelete

YENİ BİR İNSAN FİGÜRÜ YOK

Diğer yenilikler ortasında ise şaşırarak titreyen bir yüz, pembe kalp, geyik, eşek, kaz, denizanası ve flüt bulunuyor. Lakin uzun vakit sonra birinci kez insan figürünü yansıtan bir emoji eklenmiyor olması şaşırtan duruyor.

Emoji 15.0 dayanağı, web siteleri ve işletim sistemleri için farklı vakitlerde sunulacak. Örneğin, geçen yılki Emoji 14.0 paketi Microsoft aygıtlarına şubat ayında gelmişti. Apple ve Twitter martta, WhatsApp ve Facebook ise nisanda kullanmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.