Uzmanlar uyardı: Maymun çiçeği hayvanlara yayılabilir

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü ile enfekte olan şahısların 21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temas kurmamasını tavsiye etti.

Dünyada süratle yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü yeni tehlikeleri ortaya çıkarıyor. İngiltere’de şu ana kadar 106 kişi de tespit edilen maymun çiçeği virüsü için Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir tehlikeyi gözler önüne serdi.

Maymun çiçeği ile enfekte olan hastaların, 21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temasta bulunmaması gerektiğini belirten UKHSA, gerbil, hamster ve başka kemirgenlerin hastalığa hassas olduğunu duyurdu. İngiltere hükümeti şu ana kadar hiçbir hayvanda maymun çiçeği virüsünün tespit edilmediğini ve riskin hala düşük olduğunu söyledi.

“ENFEKSİYON DÖNGÜSÜNÜN İÇİNDE OLACAĞIZ”

Warwick Üniversitesi’nden Virolog Profesör Lawrance Young mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Endişe, virüsün hayvanlara bulaşması ve daha sonra hayvanlar ile beşerler ortasında bulaşmanın oluşması. Şayet dikkatli olmazsanız, insanlara yine geçmeye neden olabilecek bir hastalık için hayvan rezervuarı oluşturabilirsiniz. Bu türlü bir enfeksiyon döngüsü içinde olacağız” dedi.

İngiltere’deki hayvan satış bilgilerine nazaran şu an ülkedeki 2 milyon hanede kemirici hayvan olduğu biliniyor. Kemirgen hayvan sahiplerine, hayvanlarına test yaptırmaları ve 21 gün boyunca konutta tutmaları önerildi. Kedi ve köpek üzere öbür evcil hayvan sahiplerine ise veteriner tabip denetimi altında hayvanların hiçbir klinik belirti göstermediğinden emin olunarak meskende izolasyonda tutmaları tavsiye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.