Türkiye’nin en güzel 10 ulusal parkı! Aileni al, pikniğe koş…

ULUDAĞ ULUSAL PARKI

Bursa vilayetimizde bulunan Uludağ Ulusal Parkı13.042 hektarlı bir alanı kapsamaktadır.İçerisinde kış turizminin gözbebeği Uludağ’ı barındıran bu ulusal park binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.Bu parkta trekking,dağcılık ve piknik üzere birçok aktivite yapabilirsiniz.

KUŞ CENNETİ ULUSAL PARKI

Balıkesir’de bulunan Kuş Cenneti Ulusal Parkı Anadolu’dan Avrupa’ya göç eden kuşların geçiş noktasında bulunmasından ötürü kıymetli bir pozisyona sahiptir.Bu park 17.058 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.Ayrıca 266 kuş cinsini içerisinde barındıran bu park görülmeye paha ulusal parklarımızdandır..

YEDİGÖLLER ULUSAL PARKI

Ülkemizin en hoş parklarından birisi olan Yedigöller Ulusal Parkı Bolu ilimiz hudutları içerisinde yer almaktadır.Eşsiz ve büyüleyici doğasıyla kesinlikle ziyaret etmeniz gereken noktalardan bir adedidir.İçerisinde farklı göllerinde bulunduğu bu tabiat mükemmelini aileniz ile ziyaret ederek tabiat ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

MUNZUR VADİSİ ULUSAL PARKI

Tunceli ve Doğu Anadolu bölgesinin gözbebeklerinden olan Munzur Vadisi Ulusal Parkı 42.675 hektarlık bir alanda yer almaktadır.Deniz düzeyinden 2500 m yükseklikte bulunan Munzur Dağı içerisinde farklı bitki cinslerini ve hayvan çeşitlerini bulundurmaktadır.Bu bölgeye işiniz düşerse kesinlikle bu ulusal parkı ziyaret etmelisiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON ULUSAL PARKI

Antalya’nın Manavgat ilçesi sonları içerisinde bulunan Köprülü Kanyon Ulusal Parkı ülkemizin en ihtişamlı jeolojik yapılarından birisidir.Milli park içerisinde bulunan ırmakta rafting turizmi epey tanınan durumdadır.Doğal hoşluğuyla kesinlikle görülmesi gereken noktalar ortasında yer alan Köprülü Kanyon’u seyahat noktalarınıza kesinlikle eklemenizi tavsiye ederiz.

ILGAZ DAĞI ULUSAL PARKI

Ilgaz Dağı, Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağı olma özelliği ile birlikte Kastamonu ve Çankırı vilayetleri hududu içerisinde yer almaktadır.Ilgaz Dağı ulusal parkında tabiat yürüyüşü,kuz müşahedeleri,safari ve piknik yapabilme imkanlarına sahipsiniz.

ABANT GÖLÜ ULUSAL PARKI

Bolu’ya 34 km mesafeda bulunan Abant gölü ulusal parkı yılın her periyodunda farklı bir hoşluğa sahiptir.Mutlaka görülmesi gereken bir tabiatı bulunan Abant gölü milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.Hem günübirlik ziyaretçiler hemde kamp severlerin uğrak noktası olan bu ulusal parkta balık tutmayı severler içinde birtakım devirlerde balık avlamalarına müsaade verilmektedir.

ALTINDERE VADİSİ ULUSAL PARKI

Karadeniz’in incisi Trabzon ili içerisinde bulunan Altındere vadisi 4468 hektarlık alanı kapsamaktadır.İçerisinde Sümela Manastırını barındıran bu ulusal park Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktaları ortasında yer almaktadır.

SOĞUKSU ULUSAL PARKI

Başkent Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı olan Soğuksu Ulusal Parkı bitki örtüsü bakımından epeyce çeşitlilik göstermektedir.160 farklı kuş cinsine konut sahipliği yapan ulusal parkımızda dünyada muhafaza altında bulunan Kara Akbaba türüde bulunmaktadır.Yolunuz bu tarafa düşerse kesinlikle uğrayın.

SPİL DAĞI ULUSAL PARKI

Manisa vilayetimizde bulunan Spil Dağı antik çağlardan bu yana kıymetli merkezlerden bir tanesi olmuştur.Bu park güçlü bitki örütüsüne sahiptir ve ayrıyeten birçok hayvan türünüde içinde barındırmasıyla müdafaa altındadır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.