Türkiye’den Yunanistan’a Kıbrıs karşılığı: Türkiye akan kanı durdurmak için müdahale etti

Dışişleri Bakanlığı, Yunan Bakan Nikos Dendias’ın Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci safhasının 48. yılında (14 Ağustos) yaptığı paylaşımlara ait, “Türkiye’nin Kıbrıs müdahalesine ait gerçekler” başlığı altında Twitter’dan cevap verdi.

Bakanlığın paylaşımında, Türkiye’nin müdahalesinin Londra ve Zürih mutabakatlarına dayandığına dikkat çekilirken, “yasal ve meşru” olduğunun altı çizildi.

Harekat sayesinde Kıbrıs’ta barış ve istikrar sağlanarak Kıbrıslı Rumların da hayatının kurtarıldığı söz edildi.

“TÜRKİYE, KIBRISLI TÜRKLERE KARŞI AKAN KANI VE ŞİDDETİ DURDURMAK İÇİN MÜDAHALE ETTİ”

Paylaşımda, Kıbrıslı Rumların 1960 Anayasası’nı ihlal ettikleri ve 1963’te de Ada’daki iştiraki yıktıkları kaydedildi.

1974’ün Temmuz ayında Kıbrıs’ta gerçekleşen Yunan darbesinin akabinde Türkiye’nin, “Kıbrıslı Türklere karşı akan kanı ve şiddeti durdurmak maksadıyla müdahale etmek zorunda kaldığı” vurgulandı.

Müdahaleyle birlikte Kıbrıs’taki Yunan askeri cuntasının sonunun geldiği tabir edilen paylaşımda, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların “Ada’da kalıcı bir tahlil için gerekli iradeyi hiçbir vakit göstermedikleri, Kıbrıslı Rumların 2004’te Annan Planı’nı reddettikleri ve 2017’de de Crans-Montana’da masadan kalktıkları” anımsatıldı.

Paylaşımda, “Ada’da hakkaniyetli, adil ve uygulanabilir bir tahlil için Kıbrıslı Türklerin doğal hakları, hâkim eşitliği ve eşit statüsü tekrar teyit edilmelidir.” tabirine yer verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün, ferdî Twitter hesabından yayımladığı bildirilerde, Türkiye’nin müdahalesini “yasa dışı işgal” olarak tanımlamıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.