Türkiye uyuşturucu trafiğinde transit ülke mi oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2022 raporuna nazaran uyuşturucunun Avrupa’ya girdiği kapılardan biri olan Türkiye’de yakalanan kokain ölçüsü yüzde 44,9, kuşkulu sayısı ise yüzde 6 oranında arttı. Bu sayılar Türkiye tarihinin rekorları.

Küresel organize cürümler üzerine araştırmalar yapan InSight Crime’ın yayımladığı araştırma ise bir öbür olguya dikkat çekiyor. Uzun vakittir Avrupa’da ”eroin ticaretinin kralları” pozisyonuna gelen Türkiye kaynaklı organize cürüm odakları, düşen uyuşturucu fiyatlarını dengelemek maksadıyla giderek daha fazla kokain ticaretine yöneliyor.

Araştırmaya nazaran, Türkiye şu anda bölgesel bir kokain transit merkezi pozisyonunda. Kokainin küçük bir ölçüsü iç pazarda kalırken geri kalan kısmı deniz yoluyla Doğu Avrupa ve Balkanlar’a yahut kara yoluyla Irak üzerinden Suudi Arabistan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderiliyor.

Gazete Duvar’a konuşan gazeteci Cengiz Erdinç, uyuşturucu ticaretinin organize hataları besleyen ana motorlarda biri olduğunu belirtiyor: “Türkiye maksat ülke oluyor üzere kelamlar klişe. Fakat Türkiye önemli bir uyuşturucu sorununun eşiğinde duruyor.”

(Haber: Aynur Tekin, görüntü: Seyit Mırık)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.