TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu: Ticari kredi faizleri yüzde 30-50 ortasında

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun da katıldığı kesimler meclisi toplantısında konuşuyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB bünyesinde faaliyet gösteren dalların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşuyor.

Hisarcıklıoğlu’nun mesken sahipliğindeki toplantıya; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ile TOBB bünyesinde faaliyet gösteren 65 Kesim Meclisi’nin Liderleri ve Üyeleri katılıyor.

Kredilere erişimde gerçek kesimin sorun yaşadığını belirten Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Son devirde finansmana ulaşım zorlaşmış, her vilayet ve ilçemizdeki firmalarımızdan bu taraftaki şikayetler çok fazla artmıştır. En büyük düşünceyi da küçük orta işletmelerimiz yaşamaktadır.

‘KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 30-50 ARASINDA’

Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin gerçek olarak daraltıldığı ve kullanımda ıstıraplar yaşadığı iletilmektedir. Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken birtakım bankaların ticari kredilere yüzde 30 ila 50 ortasında faiz uyguladığı görülmektedir.

Bir başka sorun da kredi vadeleri. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmak da daha güç hâle gelmektedir. Öte yandan ihracatçılarımız için çok değerli bir imkan olan reeskont kredisi kullanımlarının azaldığına ait şikayetler de artmaktadır.

Reel bölümümüzün dileği kredi piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır.

Bankalarımızdan fonlama faaliyetlerini dikkate alarak uygun şartlarda kredi sağlamaları beklenmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.