THY iştiraki TCI, Türkiye’nin “ilk yerli uçak tuvalet modülü”nü üretti

THY, THY Teknik A.Ş. ve TUSAŞ iştirakiyle 2010 yılında kurulan ve yolcu uçakları için mutfak sistemleri üreten TCI, bu yıl kabin içi eser gamına “Lavatory” olarak isimlendirilen uçak tuvaleti modülü ekledi.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklama nazaran, yapısal ve endüstriyel tasarımı TCI grupları tarafından gerçekleştirilen eser Türkiye’nin “ilk yerli uçak tuvalet modülü” olma özelliğini taşıyor.

TCI tarafından üretilen “pureLAV Lavatory”, bu yıl birinci kere Hamburg Aircraft Interior Expo fuarında bugün dalın beğenisine sunuldu.

Yolcu uçaklarının iktisat sınıfı için geliştirilen pureLAV, yolcuların uçuş anındaki gereksinimlerine yanıt verecek halde tasarlandı.

Kovid-19 pandemisiyle oluşan iktisat sınıfı kabin tuvaletlerindeki hijyen beklentilerini karşılayabilecek formda geliştirilen eser, sensörlü sifon, sensörlü armatür, pedallı çöp kovası, UVC sanitasyon teknolojisi, bakteri barındırmayan tezgah ve yüzey özellikleriyle öne çıkıyor.

Geniş kullanım hacmi sunan pureLAV, büyük aynalar sayesinde yeri daha ferah kılarken ayna ardı ve tezgah altındaki endirekt LED ambiyans ışıklandırmalar ile daha konforlu ve şık bir aydınlatma sağlıyor.

Benzerlerine nazaran daha geniş bir hacim sunan tezgah, akrilik bazlı materyalin teknik ve üretim özelliklerinden faydalanılarak tasarlanırken, havayolu firmalarının kurumsal kimliklerini Lavatory içerisinde de uygulamalarına imkan sağlıyor.

TCI, “Uçak Kabin İçi” alanında kıymetli bir aktör olmak istiyor

Geliştirdiği eserler ve aldığı ihalelerle “Uçak Kabin İçi” alanında dünyada değerli bir aktör haline gelme yolunda ilerleyen TCI, bugüne kadar 200’ün üzerinde uçağa başta mutfak sistemleri olmak üzere çeşitli eserler tasarlayıp üretti.

TCI, Boeing, Airbus, Stelia üzere bölümün öncü firmalarının tedarikçi kataloğunda yer alarak dünyadaki birçok havayolu ve uçak leasing firmasına hizmet veriyor.

Dünyanın farklı bölgelerindeki 9 ülkeye ihracat yapan ve Türk Hava Yolları, Sun Express, Lynx Air, Malaysia Airlines ve Donghai Airlines üzere havayollarının da değerli bir tedarikçisi ve dayanak sağlayıcısı pozisyonunda bulunan TCI, uçak kabin içi eserlerin tasarım, test, sertifikasyon ve üretimleri alanındaki uzmanlığını gün geçtikçe artırıyor.

Yakın gelecekte Cargo Container, Cargo Pallet, Overhead Bin, Side Wall Panel üzere öbür bölümde de eser gamını genişletmeyi hedefleyen TCI, alt yüklenicileriyle birlikte havacılık alanında değerli ihracat kalemleri oluşturmayı amaçlıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.