Tayvanlı TSMC: Avrupa’da çip fabrikası kurma planımız yok

Yıllardır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle çip üretimi de olumsuz etkilendi. Geçen yılın başlarında otomotivde patlak veren ve akabinde öbür bölümlere de sıçrayan global çip tedarik problemleri, üretim bantlarında kesintilere yol açıyor.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Tayvan merkezli TSMC, Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanı sıra, AMD işlemcilerini üretmesiyle tanınıyor.

Ekran kartları ve güç idaresi için de çipler üreten TSMC, Singapur’da yeni bir fabrika açarak ülke dışına çıkacağını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

TSMC: Avrupa, planlarımız ortasında yok

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa’da fabrika kurmak için somut bir planı olmadığını söyledi

Küresel yarı iletken düşüncesi çeken birçok sanayi ile Tayvan ve Avrupa Birliği, geçen hafta üst seviye ticaret görüşmeleri yaptı.


Şubat ayında AB, Avrupa Çip Maddesi’ni açıkladı ve Tayvan’ı Avrupa’nın birlikte çalışmak isteyeceği “benzer fikirlere sahip ortaklardan” biri olarak belirtti.

Dünyanın en büyük kontratlı yonga üreticisi ve Asya’nın borsada süreç gören en pahalı şirketi olan TSMC, bir yıl evvel Almanya’ya yönelik potansiyel bir genişlemeyi gözden geçireceğini bildirse de o vakitten bu yana kıymetli bir ilerleme yaşanmadı.

Şirketin idare Konseyi Lideri Mark Liu, yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı konuşmada, “Avrupa’da nispeten daha az müşterimiz var, lakin hala kıymetlendirme yapıyoruz ve hala somut planlarımız yok.” dedi.

TSMC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çip fabrikalarına 12 milyar dolar harcayacağını ve global çip kıtlığını hafifletmeye yardımcı olmak için Japonya’da Sony ile ortak bir fabrika açacağını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.