Taş kömüründen 6 ayda 600 milyon lira gelir sağlandı

Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı güç krizi nedeniyle Avrupa’da kömür alımları artarken, Türkiye’de de Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), ocak-haziran periyodunda sattığı kömür ölçüsünü açıkladı.

Ocak-haziran periyodunda 600 milyon 291 bin lira gelir sağlandı

Türkiye Taşkömürü Kurumu, ocak-haziran periyodunda sattığı 544 bin 258 ton taş kömüründen 600 milyon 291 bin lira gelir elde etti.

Zonguldak’taki maden ocaklarında üretiliyor

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk maden ocaklarında üretilen taş kömürü, demir çelik fabrikalarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara satılıyor.

Kurum, bu yılın birinci yarısında 544 bin 258 ton kömür satarak 600 milyon 291 bin lira gelir sağladı.

Genel Maden Personelleri Sendikası Genel Lideri Hakan Yeşil, TTK’nın üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzde 90’ının tamamladığını belirterek, “Kamu eliyle 5 milyon ton, özel kesimle de 5 milyon ton olmak üzere 10 milyon ton taş kömürü muhtaçlığı bölgemizden karşılanabilir.” diye konuştu.

“İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha ilerilere taşınacaktır”

TTK’nin yılda 5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olduğunu lisana getiren Yeşil, “Bugün dünyada görülen güç kriziyle gayret, yerli ve ulusal gücümüzü iktisatla kazandırmakla mümkündür. TTK ve maden personelleri olarak yerli ve ulusal gücümüz olan taş kömürünü iktisada kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz lakin kurumumuzun üretimini iş sıhhati ve güvenliği kuralları dahilinde artırmak için çalışana muhtaçlığımız var. Emekçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha da ilerilere taşınacaktır.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.