Tahıl koridoru için birinci rota muhakkak oldu

Türkiye’nin teşebbüsleriyle uygulamaya konulan “tahıl koridoru” planı işlemeye başladı. İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nin açılmasının akabinde birinci geminin yüklendiği haberi geldi.

Geminin mısır yüklü olduğu kaydedilirken, boş gemiler ve yükü tahıl olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına müsaade verilmeyeceği bildirildi. 16 gemi konvoy halinde ayrılacak.

İlk durak İstanbul olacak. Gemiler, yola çıktığı andan itibaren İHA’larla ve uyduyla izlenecek. Ukrayna limanlarından gelecek birinci geminin 3 Ağustos’ta Türk karasularında olması bekleniyor.

İLK GEMİ AÇLIK TEHLİKESİ OLAN SOMALİ’YE

Dünyada en az gelişmiş ülkelerin karşı karşıya kaldığı açlık tehlikesinin önüne geçilmesinde Türkiye kritik misyon üstlendi. Ankara’nın teşebbüsleriyle birinci tahıl gemileri açlık tehlikesi bulunan Afrika ülkelerine gidecek. Bu kapsamda Odessa limanından çıkacak geminin Somali’ye ulaşması bekleniyor. BM yetkilileri geminin Somali’ye seyahat müddetinin bir buçuk ayı bulabileceğini söyledi.

ŞEFFAF BİLGİ VERMELERİ GEREKECEK

25 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün denetimi İstanbul’da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Global besin fiyatlarını düşürecek koridorun faal biçimde çalışması için tedbirler alındı. Buna nazaran gemilerin takibi uydudan ve İHA’larla yapılacak. Denetimler varış limanında gerçekleştirilecek. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek.

BM: TÜM KURALLAR HAZIR

Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski dün bir kere daha tahıl sevkiyatı ile ilgili olarak açıklama yaptı. Evvelki gün Odessa limanında Türk bandıralı gemiyi ziyaret eden Zelenski, hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Birlemiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada ise gemilerin hareketi için kuralların hazır olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.