Son dakika: Çok sayıda vilayette eş vakitli ‘Müsilaj’ operasyonu!

Son dakika haberi… Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba (KOM) Daire Başkanlığı takımlarınca kıyı şeridindeki vilayetlerde baskı, cebir, tehdit ve şiddet sistemlerini kullanarak turizmi olumsuz istikamette etkileyen mafya tipi organize hata örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan cürüm kümelerine yönelik 16 vilayette eş vakitli “Müsilaj” operasyonu başlatıldı.

Mafya tipi organize hata örgütlerine göz açtırmayan KOM ekipleri Turizm sezonu öncesi kıyı şeridindeki vilayetlerde operasyonlarını artırdı. Turizm işletmelerini güç kullanarak çalıştırdıkları, devlet büyüklerinin ismini kullanmak suretiyle şahısları dolandırdıkları, karşı çıkanları tehdit ettikleri, kabahat örgütüne maddi menfaat sağladıkları, düzmece davet merkezleri aracılığıyla dolandırıcılık yapan organize cürüm örgütleri tespit edildi.

KIYI ŞERİTLERİ MÜSİLAJDAN TEMİZİLENDİ

Bu tespitlerin akabinde Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM takımları harekete geçti. Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla, Yalova, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun ve Zonguldak olmak üzere 16 Vilayette sabah saatlerinde eş vakitli 13 organize cürüm örgütü (ulusal cürüm örgütleri ile irtibatlı cürüm örgütlerinin de ortalarında bulunduğu lokal cürüm örgütleri) ve kabahat örgütü kapsamında aranan şahıslar ile bu organize cürüm örgütlerine ruhsatsız silah temini sağlayan 17 kabahat kümesi hakkında toplam 315 kuşkulu şahsa yönelik MÜSİLAJ kod adlı Operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında Kabahat İşlemek Maksadıyla Örgüt Kurmak, Örgütün Faaliyetleri Kapsamında Yağma, Tefecilik, Tehdit kabahatlerini ve kelam konusu örgütlere silah temin ederek 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet cürmünü işlemek suretiyle kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturdukları tespit edilen kuşkulu şahıslara yönelik gözaltına alma süreçleri devam ediyor.

GEÇEN YIL KIYI RÜZGARI 1,2 VE TIRPAN OPERASYONU YAPILMIŞTI

KOM gruplarınca geçen yıl turizm dönemi öncesi yerli ve yabancı turistlerin ağır ilgi gösterdiği kıyı şeridi vilayetlerinde ve turistik başka kentleri kapsayan 8 vilayette eş vakitli Kıyı Rüzgarı, tekrar geçen yıl 9 vilayette Kıyı Rüzgarı- 2 ve 30 vilayette TIRPAN kod isimli eş vakitli planlı operasyonlar gerçekleştirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.