Rusya’nın Almanya’daki Ukraynalı askerleri gözetleme teşebbüsünde bulunduğu sav edildi

Rus istihbaratının Almanya’da çeşitli silah sistemlerine ait eğitim alan Ukraynalı askerleri gözetleme teşebbüsünde bulunduğu ileri sürüldü.

Spiegel mecmuasının haberinde, Alman makamlarının, ABD ve Alman Silahlı Kuvvetlerinin Ukraynalı askerlere eğitim verdiği Rheinland-Pfalz eyaletindeki Idar-Oberstein ve Bavyera’daki Grafenwöhr askeri tesislerinin önünde kuşkulu araçları gözlemlediği aktarıldı.

Güvenlik etraflarının Rus servislerinin telsiz tarayıcılarla Ukraynalı askerlerin cep telefonu bilgilerini gözetlemeye çalışmış olabileceğinden de şüphelendiği söz edilen haberde, eğitim alanlarının üzerinden de küçük insansız hava araçlarının birçok sefer uçtuğunun görüldüğü kaydedildi.

Alman Askeri İstihbarat Teşkilatı (MAD) Lideri Martina Rosenberg de Alman Silahlı Kuvvetlerinin internet sayfasına yaptığı açıklamada, Rusya’dan gelebilecek casusluk tehdidine karşı ihtarda bulundu.

Rosenberg, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sonra tehdit durumunun değiştiğini belirterek, bilhassa Ukraynalı askerlerin Almanya’da eğitim görmesi ve Ukrayna’ya silah sağlanmasıyla Almanya’ya ilginin arttığını tabir etti.

Bir insansız hava aracının, bir mühimmat deposunun yahut Ukrayna askeri güçlerinin eğitim gördüğü bir yerin üzerinden uçtuğunda casusluk ve sabotaj olasılıklarının dikkatli bir halde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Rosenberg, bunların yakından izlendiğini kaydetti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise Ukrayna savaşıyla Rus casusluğu tehdidinin, dezenformasyon kampanyalarının ve siber hücumların öteki bir boyut kazandığını tabir etti.

Ukraynalı askerler, Grafenwöhr’de ABD’li askerlerden, Idar-Oberstein’de de Alman askerlerden eğitim alıyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.