Papa, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşta barış gayretlerini takdir etti

Katoliklerin manevî önderi Papa Franciscus, 11-21 Ağustos’ta Roma’da düzenlenecek Avrupa Yüzme Şampiyonası öncesinde Antonio da Silva başkanlığındaki Avrupa Yüzme Birliği (LEN) idare heyeti üyelerini Papalık Sarayı’nda kabul etti.

Papa Franciscus, ortalarında Türkiye Yüzme Federasyonu Lideri ve LEN İdare Heyeti Başkanvekili Erkan Yalçın’ın da bulunduğu konuklarına hitaben yaptığı konuşmada, “Yaklaşık bir ay sonra Avrupa Yüzme Şampiyonası’nı tertip edeceksiniz. Bu bana huzur veriyor. Çünkü her büyük spor aktifliği, türlü ülkelerin gençleri için özel bir buluşmadır, daha uygun bir dünya için bir umut işaretidir.” dedi.

Ukrayna’daki savaştan derin keder duyduğunu belirten Katoliklerin manevî önderi, “Ukrayna’daki savaşın bu spor aktifliğini gölgelemesi sanırım sizleri de üzüyor. Lakin yeniden de bunun, halklar ortasında savaşın, nefretin ve nükleer tehdidin bulunmayacağı bir dünya için daha fazla çalışmamıza vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Portekiz, Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda, Avusturya, İtalya, Faroe Adaları, Danimarka, Karadağ, Hırvatistan, Finlandiya ve İsrail’in yüzme federasyonları liderlerinden oluşan LEN İdare Konseyi heyetiyle hatıra fotoğrafı çektiren Papa’nın konukları tek tek selamladığı öğrenildi.

LEN Başkanvekili Yalçın, Papa’nın kabulüne ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, “LEN Liderimiz bir konuşma yaptı. Ben de daha sonra kendisine Türkiye’den getirdiğim tespihi ikram ettim.” dedi.

Yalçın, Papa’ya Ukrayna’daki savaşın sona ermesi için Türkiye’nin çok gayret harcadığını ve barış için yapılan davetlerin Türkiye’de ilgiyle karşılandığını söylediğini belirterek “O da bana, ‘Avrupa’da kimsenin yapmadığını Türkiye yapıyor. Sahiden barış için çok büyük çaba veriyor’ dedi.” tabirlerini kullandı.

Yalçın, Papa’nın, kendisine Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş ile mayıs sonunda görüştüğünü de hatırlattığını lisana getirerek “Geçenlerde Büyükelçinizle görüştüm. Bunu ona da söz ettim. Türkiye’nin uğraşlarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye ve Türk halkına, teşekkür ediyoruz barışa yönelik katkılarınızdan dolayı’ dedi.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.