Özhan’ın bağışlanan organları 4 bireye umut olacak

Zonguldak’ta denizde boğulma tehlikesi geçirdikten sonra beyin vefatı gerçekleşen Özhan Ulusoy’un (19) organları 4 bireye umut olacak.

Kozlu ilçesindeki Değirmenağzı Plajı’nda serinlemek için denize giren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencisi Özhan Ulusoy suda hareketsiz kalınca etraftakilerin gayretiyle karaya çıkarıldı. Boğulma tehlikesi geçiren Ulusoy, ambulansla ZBEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezine kaldırılarak ağır bakım servisinde tedaviye alındı.

Ağır bakımdayken beyin mevti gerçekleşen Ulusoy’un “Başıma bir şey gelirse organlarını bağışlayın” vasiyeti üzerine ailesi Ulusoy’un organlarını bağışladı.

Muhtaçlık sahiplerini belirleyen organ nakil takımı, Ankara’dan Zonguldak’a geldi. Ulusoy’un kalbi ve 1 böbreğinin Ankara’da, karaciğerinin Antalya’da ve öbür böbreğinin Samsun’daki hastalara nakledileceği öğrenildi.

‘GÖMSEK TOPRAĞA KARIŞACAKTI’

Organları bağışlanan Özhanın beyin vefatının akabinde dönüşü olmadığını belirten kardeşi Barış Ulusoy, “Organlarını onun da vasiyeti olmak üzere bağışladık. Kardeşimiz yaşayamadı, bu kadar dayanabildi. Bari öteki beşerler sevinsin, onlar yaşasın. Laf ortasında şakalaşırken bile olsa ‘Ben ölürsem sağlam organlarımı bağışlayın’ diyordu. İkimiz de organ bağışlamak için kağıt imzaladık. Ona nasipmiş, Allah ona nasip etti. Gittiği şahıslarla biz de bağlantı haline geçeriz, kardeşimin bir modülünü taşıyorlar sonuçta. Kardeşim de onlardan artık. Acımızı bitirmese de dindirir en azından. Organ bağışı bizi çok sevindirir. Öteki insanlara örnek olması bizi çok sevindirir. Bu aslında yapılması gereken bir şeydi. Biz bunu başka insanlara vermesek, kardeşimde tutsak o denli gömsek zati toprağa karışacak, bir işe yaramayacak. En azından öteki insanları memnun etsin” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.