Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılsın önerisi

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken, mobilya ve beyaz eşyada taksit sonunun artırılması gerektiğini söyledi.

Artan piyasa fiyatları nedeniyle düğün döneminde birçok çiftin muhtaçlıklarını ertelediğini vurgulayan Palandöken, “Mobilya, beyaz eşya üzere temel eserlerde uygulanan kredi kartı taksit sayısının 9’a düşürülmesi piyasaya koşullarına nazaran alım gücünü karşılamıyor” dedi.

Bu nedenle taksit sayısının artırılması gerektiğini belirten Palandöken, “Yeni evlenecek çiftler, mesken alanlar, eşyalarını değiştirmek isteyenler için taksit sayısı fiyatlar göz önüne alınarak 24 ayın altında olmayacak biçimde yükseltilmeli. Bununla birlikte bankalar da elllerini taşın altına koyarak düşük faizli muhtaçlık kredisi imkânı sunmalı” diye konuştu.

PİYASAYI HAREKETLENDİRİR

Mobilya ve beyaz eşya piyasasındaki sakinliğin giderilmesi ve yeni evlenecek çiftlerin yuva kurmalarına dayanak olmak için tekliflerde bulunan TESK Genel Lideri şunları kaydetti:

“Piyasadaki fiyat artışları vatandaşlarımızın alım gücünü düşürüyor. Alım gücünün düşmesi esnafımızın da işlerini zorlaştırıyor. Pandeminin tesirini geride bıraktığımız bu yıl yaklaşık 1 milyona yakın çiftin evlenmesi bekleniyor. Lakin geçen yıl Mayıs ayında 10 bin liraya kadar mobilya düğün paketleri bulunabiliyorken bu yıl birebir mobilya kümeleri en az 30-40 bin lira civarında, beyaz eşya da tıpkı biçimde iki kattan fazla zamlandı.”

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ÖNERİSİ

Bu nedenle çiftlerin düğünlerini ertelediğini ya da ikinci ele yöneldiğini belirten Palandöken, şöyle devam etti:

“Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza, mesken kuracak çiftlerimize alım kolaylığı sağlanmalı. Bunun için kredi kartı taksit sonu yeni piyasa kurallarına nazaran yine düzenlenmeli. Beyaz eşya ve mobilya üzere eser kümelerini alırken kısa vadede ödemekte zorlanan vatandaşlar için düşük faizli gereksinim kredileri verilerek ülke iktisadına katkı sağlanmalı.” 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.