Milyonlarca veliyi ilgilendiren ‘yemek ücreti’ kararı!

Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti’nin özel okullardaki yemek fiyatlarıyla ilgili kıymetli bir karara imza attı. Pandemi nedeniyle çocuğunu okula gönderemeyen bir veli ödediği yemek fiyatının iadesini istedi. Tüketici Hakem Heyeti değerli bir karara imza attı.

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu şu sözleri kullandı:

Eğitim yılının üçte biri devam edilmedi. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçte de veliler okula göndermedikleri öğrencileri için ödemiş oldukları yemek bedellerinin kendilerine iade edilmesini bekledi. Ancak kimi özel okul idareleri bu paraları iade etmemekte direndi.

Bu tüketici kanununa alışılmamış bir durum oluşturdu. Zira verilmeyen bir hizmetin sunulmayan bir yemeğin bedeli karşılıksız olarak tahsil edilmişti. Kimi şuurlu veliler okul idaresine müracaatlarından olumlu sonuç alamayınca yenilmeyen yemek bedellerinin iadesine karar verilmesi için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurdu.

Tüketici Hakem Heyeti kararı mahkeme kararı kararında olup kararı beğenmeyen taraf tebellüğ tarihinden itibaren 15 gün zarfında tüketici mahkemesi nezdinde itirazda bulunabilmektedir.

Ne var ki somut olayda mahkemeye başvuran okul, haksız bulunarak Tüketici Hakem Heyeti kararı onanmış. Yargılama sarfiyatları ve karşısında vekalet fiyatı olarak yansıtılan avukat bedeli okul tarafından ayrıyeten ödenmek zorunda kalınmıştır. Böylece yemek fiyatına ilaveten bu ödeme yapılmış oldu.”

YEMEK FİYATLARI İLE İLGİLİ FLAŞ KARAR

Buna nazaran Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti veli tarafından istenen 2.160 TL’lik fiyatın geri ödenmesine karar verdi.

“TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ MİSYONLU OLACAKTIR”

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan  Avukat Kerem Olcayto: Her sene tüketicilerle ilgili başvurulacak yolun belirlenmesinde bir ölçü belirleniyor. 2022 prestijiyle tüketici hakem heyetine yapılacak müracaatlarda. Büyükşehir statüsünde olan vilayetlerde pahası 10 bin 280 liranın altında olan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetleri bakıyor. 

Veliler bu durumlarda kendilerinden haksız kesildiklerine inandıkları kısımlar varsa bu sayılara nazaran haklarını aramalılardır. İkinci olarak tüketici hakem heyetinin kararı doğrultusunda ödeme yapılmazsa tüketici icra yoluna gidebilir.”

KAYNAK: MİLLİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.