Koyu halkaları azaltmaya yardımcı olan 10 yiyecek

Uykusuzluk, yorgunluk, istikrarsız beslenme, gerilim, sigara ve alkol kullanımı… Göz altındaki koyu halkaların birçok nedeni vardır. Hiçbir yiyecek tek başına anında koyu halkaların kaybolmasını sağlamasa da birtakım yiyecekleri tercih etmek koyu halkalarınızın görünümünü azaltabilir.

Sağlıklı bir ömür stili ile birlikte sağlıklı bir diyet, bu cilt rahatsızlıklarına karşı tesirli bir halde savaşmaya yardımcı olur.

Koyu halkaları yok etmek için evvel kan sirkülasyonunu düzeltmek koşuldur. Renkli meyvelerde bulunan flavonoidler ve turunçgillerde bulunan sittroflavonoidler gözlerinizin altındaki küçük mor damarların kaybolmasına yardımcı olacaktır. Tıpkı vakitte sirkülasyonu düzgünleştiren C vitamini de kıymetlidir. Bir antioksidan olan E vitamini de cilt hücrelerinin yaşlanmasına karşı savaşarak koyu halkaların kaybolmasına yardımcı olur.

Ayrıca kâfi sıvı alımı da çok değerlidir. Bedenin susuz kalması, sirkülasyonu bozar ve daha fazla koyu halkaya yol açar.

Uyku kalitesi önemli

Koyu halkaların en kıymetli nedenlerinden biri de kalitesiz uykudur. Dinlendirici bir uyku göz altındaki koyu halkalar için çok değerlidir. Uyandığınızda gözlerinizin şişmesini önlemek için mümkün olduğunca fazla tuz ve şekerden kaçının. Bunlar ayrıyeten cildin yaşlanmasını hızlandıran doku glikasyonundan sorumludur, koyu halkaların görünümünü artırır.

Her gece 7 ila 9 saat uyuyun. Lakin uyku saatiniz de değerlidir. Saat 22.00 ila 23.00 ortasında yatağa gidin ve uyumaya çalışın.

Koyu halkalarla savaşmaya yardımcı olan 10 yiyecek

Yeterli ve istikrarlı bir diyet kâfi besin almanızı sağlar ve sirkülasyon sistemini ve koyu halkaları düzgünleştirir. Meyve ve sebzeler açısından güçlü bir diyet sıhhatimizin her istikameti için yararlıdır, bedeninizin düzgün çalışması için gerekli besinleri ve vitaminleri sağlar ve cildinizin sağlıklı görünmesini sağlar.

Göz altındaki koyu halkaları düzgünleştirmeye yardımcı olan birtakım yiyecekler:

Kırmızı biber

C vitamini bakımından çok güçlü olan biberler antioksidan ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Portakal yahut kividen bile daha fazla C vitamini içerirler. Tıpkı vakitte bağışıklık sistemini güçlendirmek için harikadır.

Nar

Nar, damar genişletici tesiri olan antioksidanlar ve nitratlar açısından varlıklı bir meyvedir. Kas dokularının kan akışını ve oksijenlenmesini güzelleştirmeye yardımcı olur.

Avokado

Avokado, kalbe düzgün gelmesinin yanı sıra E vitamini ve antioksidanlar açısından varlıklı bir sebzedir ve cilde güzel yağlar sağlar. Avokado, koyu halkaları önleyici bir tesire sahiptir. Avokado tüketmenin ötesinde, her bir gözün altına bir avokado kesimi yerleştirip bekleterek koyu halkaları azaltabilirsiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolataların ana bileşeni kakaodur. Kakaoda bulunan flavonoidler, atardamarların sıhhati için yararlı olan nitrik oksit artışını sağlar. Lakin, en az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolatalar tüketilmelidir.

Ispanak

Ispanak, tıkanıklıkları açma özelliğine sahiptir ve kan pıthılarına karşı çok yararlı bir vitamin olan K vitamini açısından zengindir. Lahana, brokoli yahut pırasa üzere koyu yeşil sebzeler de K vitamini içerir. Bu sebzeler sirkülasyonu güzelleştirerek koyu halkaları önler.

Sarımsak

Sarımsak, dolanım ve kalp üzerindeki yararlı tesirleriyle bilinir. Dokulara kan akışını artıran ve tıpkı vakitte tansiyonu düşüren bir unsur olan allisinden oluşur. Tertipli sarımsak tüketimi göz altındaki koyu halkaların gelişimini önler.

Soğan

Soğan uygun bir antioksidan kaynağıdır. Atardamarları ve damarları genişleterek kan akışını düzgünleştirir. Ek olarak iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Yağlı balıklar

Somon, uskumru, ton balığı, sardalya ve hamsi de dahil olmak üzere yağlı deniz balıkları nitrik oksit salınımını destekleyen, damarları genişleten ve kan akışını artıran bir omega 3 kaynağıdır. Ayrıyeten, kanda trombosit birikimini engellemeye yardımcı olur ve deveranı güzelleştirirler. Kâfi omega 3 alımı koyu halkalara karşı hayli tesirlidir.

Portakal

C ve E vitaminleri ve antioksidanlar açısından varlıklı olan portakal, hücre tamirine katkı sağlar. Portakallar, cilde genç ve dolgun bir görünüm kazandıran kolajen üretimini uyaran C vitamini ile doludur. Ayrıyeten yaşlanmanın gözle görülür belirtileriyle savaşmaya yardımcı olan beta karoten içerirler.

Kivi

Kivi de çok yeterli bir C vitamini kaynağıdır. Göz etrafında doğal bir maske olarak kullanmak bile mümkündür. Bilhassa şişmiş gözlerin inmesine ve münasebetiyle koyu halkaların sönmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.