İngiltere’de enflasyon rekor kırdı: 40 yıl sonra çift hanede

İngiltere’de yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 10,1’le 1982 yılının şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 9,8’e çıkacağı tarafındaydı.

Tüketici fiyatları ise bir evvelki aya nazaran yüzde 0,6 arttı. İngiltere’de haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 9,4’tü.

GIDA ENFLASYONU DA ZİRVEDE

Ulusal İstatistik Ofisi’nin dataları İngiltere’de besin enflasyonunun da 2009 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösteriyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; Hayat pahalılığının süratle artmasında; bilhassa Ukrayna Savaşı sonrası güç maliyetlerinin yükselmesinin ve tedarik zincirlerindeki kahırların büyük hissesi var.

FATURALAR ARTACAK

İngiltere’de güç faturalarının sonbahardan itibaren aylık ortalama 300 sterline yükselmesi bekleniyor. Ülkede yapılan araştırmalar, ortalama maaşla geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 3 daha az mal ve hizmet satın alınabildiğini gösteriyor. İngiltere’de enflasyondaki artışın ise yıl boyunca sürmesi bekleniyor.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

İngiltere Merkez Bankası 2022 sonu için enflasyon iddiasını yüzde 11’den 13’e yükseltmişti. Bu ay son 27 yılın en büyük faiz artırımını yapıp siyaset faizini 50 baz puanlık artışla yüzde 1,75’e yükselten İngiltere Merkez Bankası, ülke iktisadında resesyon öngörmüştü. İngiltere Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon maksadı yüzde 2. Fakat kurumun son varsayımlarına nazaran bu maksada ulaşmak yaklaşık 2 yıl sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.