İki ülkeden NATO adımı: İsveç resmen başvurdu, Finlandiya Parlamentosu onayladı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik adımları yakından takip ediliyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin NATO’ya üyelik müracaat evrakını imzaladı.

Dışişleri Bakanlığında canlı yayında NATO’ya üyelik başvurusunu imzalayan Linde, İsveç için en düzgününü yaptığını söyledi.

Linde, müracaat dokümanının kısa müddette Finlandiya ile birlikte NATO’ya teslim edileceğini kelamlarına ekledi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün, parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında İsveç hükümetinin NATO’ya müracaat yapma kararı aldığını açıklamıştı.

FİNLANDİYA PARLAMENTOSU’NDAN NATO ÜYELİĞİNE ONAY

Bir adım da Finlandiya’dan geldi. Finlandiya Parlamentosu, ülkenin NATO üyeliğini 8’e karşı 188 oyla onayladı.

BİDEN, İSVEÇ VE FİNLANDİYA BAŞKANLARINI KONUK EDECEK

ABD Lideri Joe Biden, İsveç ve Finlandiya önderlerini Beyaz Saray’da ağırlayacak. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile NATO başvurularılanın yanı sıra, Avrupa güvenliği ve ikili bağları de ele alacak.

Ukrayna da dahil olmak üzere global ortakların geliştirilmesi masaya yatırılacak.

TÜRKİYE’NİN İTİRAZLARI

Ankara teröre dayanak verdikleri gerekçesiyle Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün bir sefer daha Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay vermeyeceğini söyledi.

Erdoğan “İknaya gelmek için yorulmasınlar” dedi.

PUTİN GÖZDAĞI VERDİ

Rus önder Vladimir Putin, ülkesinin Finlandiya ve İsveç ile sorunu olmadığını savundu. NATO’nun genişlemesine karşı direkt bir tehditte bulunmadı.

Fakat örgütün askeri altyapısının bu ülkeleri kapsayacak biçimde genişletilmesi halinde “karşılık verileceğini” söyledi. Putin, “Bize karşı nasıl bir tehdit yaratacağını göreceğiz, ona nazaran karşılık vereceğiz” dedi.

Putin’in yakın etrafından, eski Devlet Lideri Dimitri Medvedev, geçen ay, Baltık kıyısındaki toprağı Kaliningrad’a nükleer silah ve hipersonik füze konuşlandırabileceğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.