İBB Lideri İmamoğlu’nun ‘hakaret’ davası ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun ‘YSK üyelerine hakaret davasında karar çıkmadı.

Davanın karar duruşması bugün Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatı Kemal Polat hazır bulundu. Duruşmaya çok sayıda partili katıldı. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da adliyeye geldi.

Mahkeme, İmamoğlu’nun avukatlarının sunduğu raporun incelenmesi için belgenin savcılığa gönderilmesine hükmetti. Karar incelemeden sonra verilecek. Bir sonraki duruşma ise 21 Eylül’de yapılacak.

“ZİNCİRLEME HAKARET”

Evvelki duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı vazifelerinden ötürü alenen zincirleme halde hakaret” cürmünden cezalandırılmasını istemişti.

Savcı, gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. hususun uygulanmasını da talep etmişti. Bu husus aldığı ceza nedeniyle kişinin kimi haklarını kullanmasını yasaklayabiliyor.

B durumda ceza alması ve bu cezanın Yargıtay tarafından onaylanması durumunda İmamoğlu için siyasi yasak gündeme gelecek.

‘AHMAK’ TARTIŞMASI

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortasında “ahmak” tartışması yaşanmıştı.

Soylu, 31 Mart seçiminin iptalinin akabinde Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi için Fransa’ya giden İmamoğlu’na “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” demişti.

İmamoğlu ise Soylu’ya “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Evvel ona bir odaklansın” cevabını vermişti.

İBB Lideri hakkında 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.