Gerilim yine tırmandı! Wagner lider Rusya Savunma Bakanı ile dalga geçti…

Ukrayna savaşında aktif rol oynayan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin ile Kremlin yönetimi arasında bir süredir adı konmayan bir gerilim söz konusu.

“UKRAYNA BAŞARILI OLUYOR”

Prigojin geçtiğimiz günlerde sert bir açıklama yaparak mühimmat eksikliği nedeni ile Bakhmut’tan çekileceğini açıklamıştı. Rus ordusunun mühimmat desteğini artırma sözü vermesi ile cepheye geri dönen Wagner lideri, savaşta yer almasına rağmen eleştirilerini sürdürüyor.

Prigojin yaptığı son açıklamada Bakhmut’ta durumun kötüye gittiğini kabul ederek, “Ukrayna karşı saldırılarına tüm hızı ile devam ediyor ve ne yazık ki bazı yerlerde başarılı oluyor” ifadelerini kullandı.

ŞOYGU İLE DALGA GEÇTİ: LÜTFEN BAKHMUT’A GELEBİLİR MİSİNİZ?

“Bakhmut’un kanatlarındaki durum tahmin edilen en kötü senaryoya göre gelişiyor.” diyen Wagner lideri bu kez hedefine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu koydu.

Rus Savunma Bakanı’nın mühendislik alanındaki sivil geçmişiyle dalga geçen Prigojin, gerilimi tırmandıran açıklamasında Şoygu’ya “Süper uzun deneyiminizi göz önünde bulundurarak, lütfen Bakhmut’a gelebilir misiniz?” diye sordu.

ÜST DÜZEY İSİMLERE AĞIR İTHAMLARDA BULUNUYOR

Prigojin son dönemdeki açıklamalarında Rus yönetiminin üst düzey isimlerine ve üst düzey komuta kademesine ağır ithamlarda bulunuyor.

Wagner lideri Bakhmut’tan çekileceğini duyurduğu açıklamasında yine Şoygu’yu hedef alarak “Şoygu! Gerasimov! Cephane nerede?… Askerlerim buraya gönüllü olarak geldiler ve maun ofislerinizde şişmanlamanız için öldüler” ifadelerini kullanmıştı.?

MOSKOVA KABUL ETMİYOR, UKRAYNA ‘ZAMANA İHTİYAÇ OLDUĞUNU’ SÖYLÜYOR

Kremlin ile Wagner grubu arasındaki gerilim bugün yine Batı medyasının manşetlerini süslerken, Moskova Ukrayna’nın Bakhmut’ta karşı saldırı düzenlediğine dair haberleri yalanlıyor ve cephe hattının kontrol altında olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna Lideri Zelenski de bölgede karşı saldırıya geçmek için zaman gerektiğini vurgulasa da askeri analisteler Ukrayna’nın Bakhmut’taki ilerleyişini doğruluyor.

RUS ASKERLERİ KAÇARKEN GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Kremlin yanlısı Ukraynalı blog yazarı Anatoly Shariy, Putin’in güçlerinin mevzilerini korumak için savaşmak yerine geri çekildiğini ve mevzilerini terk ettiğini iddia ederken, sosyal medyada yayınlanan görüntüler bu iddiayı doğruluyor.

Geçtiğimiz günlerde dünya çapında viral hale gelen görüntülerde Rus askerlerinin Bakhmut’taki çatışmalar sırasında pusuya düştüğü ve kaçmaya çalıştığı görülmüştü.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yer alan Bakhmut savaşın her iki tarafı için de kritik bir öneme sahip. Rusya kenti ele geçirirse bölgedeki diğer kent merkezlerini almanın da önü açılmış olacak. Ukrayna ise küçük kenti direnişin yeni bir sembolü olarak görüyor ve bırakmak istemiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*