Fransa’nın güneyindeki orman yangınlarında, 6 bin hektar kül oldu

Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle Fransa, orman yangınları ile uğraş ediyor.

Geçtiğimiz ay ülke tarihinin en büyük orman yangınlarıyla çaba edildiği Gironde bölgesinden tekrar alevler yükseldi.

Gironde Valiliği, orman yangını nedeniyle 500 itfaiyecinin seferber edildiğini, Hostens komünündeki şiddetli yangının komşu bölge Landes’e de sıçradığını, Saint-Magne ve Belin-Beliet’te 6 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

“Yangın, 16 meskeni yok etti”

İHA’nın haberine nazaran; valilik açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Yangın, Belin-Beliet kasabasının çeşitli bölgelerinde 16 meskeni yok etti, rastgele bir yaralanma kelam konusu değil.”

Temmuz yangınlarında, 20 bin hektardan fazla alan kül olmuştu

Yangında şu ana kadar 6 bin hektar alanın kül olduğu aktarılırken, Gironde’dedeki yeni yangının Landiras’ta temmuz ayında çıkan ve denetim altına alınamadığı belirtilen yangından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Gironde’de temmuz ayında iki farklı noktada çıkan orman yangınlarında 20 bin hektardan fazla alan kül olurken, yaklaşık 40 bin kişi meskenlerinden tahliye edilmişti.

2022’de yangından etkilenen toplam alan 50 bin hektardan fazla

Lozere’nin güneybatısında iki gün evvel çıkan yangın, Aveyron’a yayıldı. Yangında en az 700 hektar alan kül olurken, 3 binden fazla kişi tahliye edildi.

Drum’da cuma akşamı çıkan orman yangını ise ilerlemeye devam ediyor. Alevler 220 hektarlık alanı küle çevirdi, 3 itfaiyeciyi yaraladı.

Pazartesi akşamı başlayan öteki bir yangında ise Charente’nin güneyindeki 150 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’ne (EFFIS) nazaran 2022 yılının başından bu yana Fransa’da 50 bin hektardan fazla alan, orman yangınlarından etkilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.