Ferrari’nin birinci SUV modeli tanıtıldı

İtalyan süper-spor araba üreticisi Ferrari, otomotiv sanayisindeki SUV akımına kapıldı.

Tarihindeki birinci SUV modeli Purosangue’yı tanıtan üretici, 12 silindirli motora sahip arabaya kendi ülkesinde 390 bin euro fiyat biçti.

Ferrari CEO’su Benedetto Vigna, büyüklüğüne ve tartısına karşın, 310 km/s üzerinde azami sürate sahip dört kapılı, dört koltuklu Purosangue’i bir SUV yerine çok taraflı bir spor araba olarak tanımladı.

Ferrari’nin Purosangue için 2 bin ‘üst seviye müşterisine’ ön gösterim aktifliği düzenlediği ve şimdiden ‘çok fazla’ sipariş aldığı belirtildi.

Piyasadaki en değerli SUV’lardan biri olan Purosangue’in fiyatına, yalnızca Rolls-Royce Cullinan yaklaşabiliyor.

SATIŞLARIN YÜZDE 20’SİNİ OLUŞTARACAK

Öte yandan, başka modellerinde olduğu üzere dört ila beş yıl olması beklenen arabanın hayat döngüsü boyunca Ferrari’nin Purosangue satışlarını toplam küme satışlarının yüzde 20’sinin altında tutacağı açıklandı.

İtalyan üreticinin bu yaklaşımı, her ikisi de Volkswagen Kümesi’nin bir kesimi olan ve geçen yıl satışlarının yaklaşık yüzde 60’ını SUV’lardan yapan Lamborghini ve Porsche’den farklı olması ile dikkat çekerken, toplamda 11 bin adet Purosangue satışının yapılacağının işaretini veriyor.

Aracın birinci teslimatları ise 2023’ün ikinci çeyreğinde Avrupa’dan başlayacak.

MOTORU 725 BEYGİR GÜCÜNDE

Araçta, Ferrari’nin Kanadalı Multimatic Inc ile geliştirdiği özel elektrikle çalışan faal süspansiyon sistemi, daha düzgün istikrar sağlamak için tasarlanmış yeni mimari, bağımsız dört tekerleği denetim edebilen direksiyon ve 6.5 litrelik 725 beygir gücünde bir motor yer alıyor.

Ürün gamında halihazırda dört hibrit araba bulunan Ferrari, 2025’te beklenen birinci tam elektrikli arabası de dahil olmak üzere gelecek yıl ile 2026 ortasında 15 yeni modelin tanıtımını yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.