Erdoğan’dan Yunanca tweet: Pişmanlığa yol açacak düşlerden kaçının

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplumsal medya hesabından Yunanca ve İngilizce açıklama yaparak, “Yunanistan’ı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlığa yol açacak düşlerden, kelamlardan ve hareketlerden kaçınması ve aklı başına dönmesi için bir defa daha uyarıyoruz” dedi.

Erdoğan, “Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez, kimsenin kendi hukukunu çiğnemesine müsaade vermez” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması şu formda:

“Doğu Akdeniz’de ülkemizin anakarasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan’a ise 600 kilometreden fazla uzaklıkta bulunan Meis adası için 40.000 kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin ne manaya geldiğini milletlerarası topluma bırakıyoruz.

Askerden arındırılmış adaları çeşitli tatbikatlara dahil etmek, bu hukuksuzluğa NATO ve üçüncü taraf ülkeleri alet etmeye çalışmak, trajik sonla sonuçlanacak bir uğraştan diğer bir şey değildir.

Yunanistan hala Batı Trakya, Rodos ve İstanköy’deki Türk azınlıklara milletlerarası muahedeleri, kozmik insan haklarını ve üyesi olduğu Avrupa Birliği’nin pahalarını göz arkası ederek baskı yapmaya devam ediyor.

NATO içinde en yüksek bedeli ödeyen bir müttefik olarak, son 2 yıldır askeri heyet toplantı davetlerimize bile karşılık vermeyen Yunanistan’ın provokasyonlarını sükûnetle karşıladık. Lakin muhatabımızın sabrımızı ve sükûnetimizi yanlış yorumladığını görüyoruz.

Yunanistan’ı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlığa yol açacak düşlerden, kelamlardan ve aksiyonlardan kaçınması ve aklı başına dönmesi için bir defa daha uyarıyoruz.

Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyecek ve gerektiğinde adaların silahlandırılması için memleketler arası mutabakatların kendisine verdiği yetkileri kullanmaktan çekinmeyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.