Ekonomistlerden Merkez’in faiz kararına tepki! Yalnızca TL’de değil dolarda da enflasyon yaratmayı başardı

Türkiye Cumhuriyet faizi yüzde 14 düzeyinde sabit bıraktı. Karar ile üst üste beşinci kere Para Siyaseti Şurası toplantısında da faiz değiştirilmemiş oldu. Merkez Bankası’nın faiz kararına ekonomistler reaksiyon gösterdi.

KERİM ROTA: YALNIZCA TL DE DEĞİL DOLARDA DA ENFLASYON YARATILIYOR

Gelecek Partisi İktisat Siyasetleri Lideri Kerim Rota, Merkez’in faiz kararı ile yalnızca TL de değil dolarda da enflasyon yaratıldığını söyledi. Rota yaptığı açıklamasında, “Küresel barış olunca ve baz tesiri ortadan kalkınca enflasyonda düşüş bekliyorsanız o koltuklarda oturup vergilerimizle maaş almayın. Onlar aslında siz olmasanız da olur. Cumhurbaşkanı, HMB ve TCMB Lideri ülkemizde yalnızca TL cinsi değil, dolar cinsi de enflasyon yaratmayı başardı.” sözlerini kullandı.

İBRAHİM TURHAN: KREDİ PROBLEMİNİ YANLIŞ ANLAMIŞ OLABİLİR MİSİNİZ?

Ekonomist İbrahim Turhan da Merkez’in faiz kararına, “PPK toplantısı manasını yitirdiği üzere karar metni de üzerinde yorum yapmaya bedel bir irtibat ögesi olmaktan çıktı ne yazık ki… İlla bir şey demek gerekirse; birinci paragrafı son cümlesine kadar okuduğunuzda “hah, sıkı bir faiz artırımı geliyor herhalde” dersiniz. “Merkez bankaları destekleyici nakdî duruşlarını hala sürdürmektedir” Ne kadar şakacısınız sayın üyeler. Kredi kanalına olan bu inancınız da göz yaşartıcı. Fakat bu kredi sıkıntısını biraz yanlış anlamış olabilir misiniz sanki? “Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir formda kurumsallaşması emeliyle TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir.” … dokunaklı kelamlar. “TCMB, fiyat istikrarı temel gayesi doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 gayesine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” … yorum yapamıyorum” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

REFET GÜRKAYNAK: MERKEZ BANKASI MEYYİT TAKLİDİ YAPIYOR

Ekonomist Refet Gürkaynak, Merkez Bankası’nın meyyit taklidi yaptığını belirterek, “Başkası ismine utanmakta bugün: Bütün dünyada enflasyon yükseliyor kıssası anlatan Merkez Bankası’nın, iş bütün dünyada mali sıkılaştırmaya gelince meyyit taklidi yapması.” halinde açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.