Ekonomide En Çok Merak Edilen Konu: Nebati’nin Yerine Kim Geçecek?

Hazine ve Maliye Bakanı, bir nevi Türkiye’nin kasasının başındaki isim olarak, ekonomiyi yöneten bürokratların çoğuna da yöneticilik yapıyor. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan da ekonomist olarak ülkenin en yetkili ismi olsa da CEO-CFO ayrımıyla görev dağılımı söz konusu oluyor. 14 Mayıs seçimlerine yönelik en önemli soru da bu oluyor. Anketlerde seçimlere günler kala net bir görünüm olmaması bir yana, Millet İttifakı’nın ekonomi programı ve kurmayları belli olurken, Cumhur İttifakı’nın seçimleri kazanması halinde ekonomi yönetimine geçecek ismi bilinmiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2 Aralık 2021’de Lütfi Elvan’ın affıyla boşalan koltuğa oturmuştu. ancak Nebati AKP Mersin 1. Sıra Milletvekili adayı olduğundan seçimlerden sonra Meclis’e geçecek. Bu da Cumhur İttifakı’nın seçilmesi halinde bakan olmayacağı anlamına geliyor. Peki kim olacak?

Gözler bu durumda Cumhur İttifakı’na dönüyor. Nebati’nin olmayacağı kesin olan tek şey. Ancak kimin olacağına dair hiç bir açıklama bulunmuyor.

Kimin koltuğa oturacağının belli olması izlenecek politikalara yönelik de fikir verecek olurken, Erdoğan’ın da ekonomide ne kadar aktif olacağına dair fikir verecek oluyor.

Ankara kulislerinin deneyimli ismi Murat Yetkin de Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide kimlerin isimlerinin geçtiğine dair bir analiz yapıyor.

Erdoğan’ın başarılarını anlattığı dönemlerde ekonomi kurmayı olan -şimdilerde DEVA Genel Başkanı olarak Millet İttifakı’nda yer alan- Ali Babacan, ismi en çok öne çıkan eski çalışma arkadaşı Mehmet Şimşek için, Erdoğan’ın Hazine’nin başındayken aylarca randevu vermediğini, bakanlık görevinden alıp meydanlarda yuhalattığını hatırlatıyor.

Dönem dönem ismi öne çıktığından Mehmet Şimşek’in şimdilik iki kez görev almak istemeyerek “ret” cevabı verdiği biliniyor ancak bir yandan da Erdoğan ismini “danışman” olarak anıyor.

Yetkin, ‘AK Parti’nin ‘ama bize yardım edecek’ dediğine bakılırsa, hâlâ da Şimşek’ten umudunu kesmiş değil’ derken, Londra tarafından Kılıçdaroğlu’na yüklenerek sonrasında Şimşek ile umutların yine Londra’ya bağlandığına da dikkat çekiyor. Mehmet Şimşek için ‘dönüşü kendi vicdanı ve midesinin kaldıracağı bir iş’ diyerek alternatif isimleri inceliyor. 

Ankara’da ekonomi için konuşulan alternatif isimler kimler?

2018-2020 döneminde bakanlık yapan aynı zamanda Erdoğan’ın damadı olan, muhalefet tarafından 128 milyar dolar ile anılan, Berat Albayrak için sessizlik sürüyor.

Albayrak’ın Instagram istifası sonrasında göreve gelen ancak ekonomi politikalarında anlaşamadıkları konuşulurken görevden alınan, Lütfü Elvan’ın geçen günlerde TV ekranlarında görülmesi de dikkat çekmişti.

Daha önce de bakanlık yapmış olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın da isminin geçtiği söyleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’ndan da “sözümden çıkmıyor” diye takdirle bahsedildiği belirtiliyor.

Yetkin, tüm isimlerin denendiğini ve son yıllara bakıldığında “ekonominin başına kimi geçerse geçsin dümende Erdoğan’ın olacağının, söylediği gibi de mevcut ekonomi politikasına devam edeceğinin belli olduğunu” belirtiyor.

Son olarak da Yetkin şu soruyu yöneltiyor: “Ekonomi baş danışmanlarından Yiğit Bulut ya da Cemil Ertem ya da Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un emanet edildiği isim olan Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın ismi neden geçmiyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir