Doğalgaz krizi masada: Üye ülkelere dayanışma daveti yapıldı

Von der Leyen, Alman haber Ajansı DPA’ya, Rusya’dan doğal gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları plana ait açıklamalarda bulundu.

Bir kriz durumunda Rus gazına bağımlı olmayan ülkelerin de gaz akışı düşecek ülkelere yardım etmesinin kıymetine işaret eden von der Leyen, doğal gaz konusunda üye ülkelerin dayanışma göstermesinin değerine dikkati çekti.

Von der Leyen, AB iç pazarında mümkün bir doğalgaz arz kesintisinin Rus gazı almayan üye ülkeleri de etkileyeceğini anlattı.

Üye ülke ekonomilerinin birbirine güçlü biçimde bağlı olduğunu vurgulayan von der Leyen, Almanya üzere bir ülkede yaşanacak gaz krizinin öbür ülkeleri de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Von der Leyen, “Bütün üye ülkelerin gaz talebini azaltması, daha fazla gaz depolaması ve bu durumdan daha fazla etkilenen üyelerle gazı paylaşması kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu.

AB Komitesi, geçen hafta Rusya’dan doğalgaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladığı acil durum plan teklifini açıklamıştı.

Planda, üye ülkelerden 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 ortasında gaz talebini yüzde 15 azaltması istenmişti.

Acil durum ilan edilmesi durumunda yüzde 15 kesintinin zarurî olması da planda yer almıştı.

Ancak kelam konusu plana bilhassa Avrupa’nın güneyindeki ülkeler karşı çıkıyor.

Öte yandan, AB üyesi ülkelerin güç bakanları planı görüşmek üzere yarın Brüksel’de bir ortaya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.