Diyarbakır anneleri bu bayramı da gözleri yolda geçiriyor

Terör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’da Diyarbakır HDP Vilayet Başkanlığı önünde evlat nöbetine başladı. 303 ailenin dönüşümlü olarak sürdürdüğü nöbette, 1041’inci güne girildi. Bugüne kadar 37 aile, çocuklarına kavuştu. Aileler, nöbetlerindeki 6’ncı bayramlarına da evlatları olmadan girmenin kederini yaşıyor.

2019’da 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için hareketini sürdüren Celil Bektaş, 3 yıldır evladından farklı bayram geçirmenin ıstırabı yaşadığını belirterek, “Diyecek söz bulamıyorum. İçimiz buruk, evlatlarımız yok. Evlatlarımız olmayınca bayram da yok bize. İçimiz el vermiyor. Artık kâfi, bu annelerin babaların hasreti bitsin. Bütün çocuklara sesleniyorum; bakın anneleriniz, babalarınız perişan. Siz orada perişansınız, biz burada perişanız. Gelin, bu annelerin, babaların hasretleri bitsin” dedi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 5 yıl evvel 12 yaşındayken kaçırılan kızı Hasret için evlat nöbeti tutan Vahide Çiftçi de “Kızım ne olur, geri dön. Bugün bayram lakin çok güç geçiyor. 5 yıldır bayramlarım sensiz geçiyor. Ne olur gel, bu bayram birlikte olalım” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.