DEVA’dan Taşkesenlioğlu’nun Halkbank’a atanmasına dair açıklama: ‘Mevzuata uygun’

ANKARA – DEVA Partisi, Genel Lider Ali Babacan’ın İktisat Bakanı olduğu devirde, Sedat Peker’in yolsuzluk argümanlarına bahis olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Vakıfbank İdare Şurası ve Halkbank Genel Müdürlüğü’ne atanmasına ait açıklama yaptı.

Mevzuatlar çerçevesinde Taşkesenlioğlu’nun atamasının yapıldığını belirten DEVA’nın açıklamasında, “Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halk Bankası İdare Konseyi Üyeliği ve Genel Müdürlüğüne atanması da bu unsur kararı çerçevesinde atanmaya mani bir hal bulunmadığına ait Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) müsaadesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir” denildi.

DEVA Partisi tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

PARTİMİZİ AMAÇ ALAN BİR EFOR: “Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, SPK Eski Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve argümanlarda ismi geçen öteki bireyler hakkında tezlerin gündeme getirildiği tarihten sonraki birinci işgünü olan 29 Ağustos 2022 Saat 10.40 itibariyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2022 188709 sayılı hazırlık belgesiyle cürüm duyurusunda bulunmuştur. Bu durum ortada iken ismi geçenin Halk Bankası Genel Müdürlüğüne atanması gündeme getirilerek Genel Liderimizi ve Partimizi amaç alan bir gayret ortaya konulduğu görülmektedir.

MEVZUATA UYGUN GERÇEKLEŞTİRİLDİ: Kamuoyunun yanlışsız bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki konuları açıklamakta fayda görmekteyiz. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun 2012 yılında Vakıfbank İdare Heyeti ve Kontrol Komitesi üyeliğine bilahare 2014 yılında Halkbank İdare Şurası Üyeliği ve Genel Müdürlüğü’ne atanması ilgili mevzuata uygun olarak gerekli tüm inceleme, müsaade ve onay süreçleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

BANKACILIK KANUNU’NUN 25. UNSURU: Bilindiği üzere Bankacılık Kanunu’nun 25. Unsuru, “Banka genel müdürlerinin hukuk, iktisa, maliye, bankacılık, işletme, kamu idaresi ve dengi kollarda en az lisans seviyesinde, mühendislik alanında lisans seviyesinde tahsil görmüş olanların ise belirtilen alanlarda lisansüstü tahsil görmüş olmaları ve bankacılık yahut işletmecilik alanında en az on yıllık mesleksel tecrübeye sahip olmaları kaidedir. Genel müdürlüğe ve yardımcılıklarına atanacakların, bu hususta aranan kuralları taşıdıklarını gösteren dokümanlarla birlikte Kuruma bildirilmesi kuraldır. Bildirimden itibaren yedi iş günü içinde Kurumca olumsuz görüş bildirilmemesi durumunda ilgili şahısların atamaları yapılabilir” kararını haizdir.

OLUMSUZ RASTGELE BİR İHBAR OLMADI: Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halk Bankası İdare Heyeti Üyeliği ve Genel Müdürlüğüne atanması da bu unsur kararı çerçevesinde atanmaya mahzur bir hal bulunmadığına ait Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) müsaadesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Başka yandan atanma sürecinde ve Sayın Genel Liderimizin Bakanlık misyonundan ayrıldığı 28 Ağustos 2015 tarihine kadar geçen müddette olumsuz rastgele bir bilgi, doküman, ihbar yahut şikâyet kelam konusu olmamıştır.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ: Tüm kamuoyu çok yakından bilmektedir ki Sayın Genel Liderimiz misyon yaptığı müddet içinde kendisine bağlı, ilgili ya da alakalı kuruluşlardaki teftiş ve kontrol ünitelerinin raporlarında, ilgili düzenleyici ve denetleyici kuruluşların kontrolünde, Sayıştay kontrolünde ve TBMM kontrolünde yer alan sonuç ve bulguların gereğini yerine getirmede en üst seviyede hassasiyet göstermiştir. Bu konularda misyon mühletince ya da sonrasında en küçük bir zafiyet görülmesi durumunda da hiç tereddüt edilmeden gerekli idari ve hukuksal süreçler başlatılmıştır. Hakikaten DEVA Partisi gündeme getirilen savlar karşısında birinci işgünü harekete geçmiş ve cürüm duyurusunda bulunmuştur. DEVA Partisi olarak, milletimizin zihninde ve vicdanında en ufak bir kuşku kalmayacak biçimde hususun aydınlatılmasının ve hata duyurumuzun sonuna kadar takipçisi olacağız.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.