Demir İpek Yolu’nda Avrupa’ya birinci kaynak: Halkalı-Kapıkule demir yolu çizgisinin imaline başlandı

Çin’den İngiltere’ye kadar uzanacak Demir İpek Yolu Projesi’nde kavşak noktada yer alan Türkiye’de kıymetli bir etap daha aşıldı. Lojistik ve nakliyatta kullanılacak olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule çizgisinde çalışmalar başladı. Süratli trenin de yer alacağı hatta Avrupa’ya insan ve yük nakliyatı yapılacak. Proje için 275 milyon avroyla Avrupa Birliği’nden şu ana kadar alınmış en büyük fon tahsis edildi. Geri kalan kaynak ise Türkiye tarafından karşılandı. Sınırın inşasında 2 bin 100 emekçi çalışacak.

TÜRKİYE’NİN STRATEJİK PAHASI VAKİTLE ARTIYOR

Hattın kaynak merasiminde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin jeostratejik pozisyonu sayesinde 38 trilyon dolarlık iktisat ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticareti bulunan 67 ülkenin merkezinde olduğuna dikkat çekti. Bakan Karaismailoğlu, “Dünya nereye giderse gitsin, Türkiye’nin stratejik kıymeti artmaktadır. Türkiye’miz dünyadaki ham unsur kaynakları ile ekonomik merkezlerini buluşturan bir kavşak pozisyonundadır. Bu da Asya-Avrupa ortasındaki transit nakliyeciliğin sürdürülebilir, kesintisiz ve artan kapasiteyle ülkemizin ulaşım ağları üzerinden yapılması demektir” halinde konuştu.

YENİ HATTA SÜRATLİ TREN 200 KM SÜRATE ULAŞACAK

Türkiye’nin global lojistik bir üstün güç olma yolunda ilerlediğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Yaptığımız yatırımlar Demir İpek Yolu’na stratejik bir sıkıntı olarak yaklaştığımızın somut göstergesidir. Çerkezköy-Kapıkule Demir Yolu sınırı Avrupa Birliği’nin Türkiye-Avrupa Birliği mali iş birliği kapsamında imali süren en büyük altyapı projesidir. Öteki kısmı oluşturan Halkalı-Çerkezköy kısmının tamamını ise ulusal bütçemizle inşa ediyoruz. Projemiz tamamlandığında, Halkalı-Kapıkule ortasında 229 kilometrelik güzergâhta çift sınırlı, 200 km/saat suratında, yolcu ve yük taşımak mümkün olacaktır” açıklamasını yaptı.

DEMİR YOLU YATIRIMDA ASLAN HİSSESİNİ ALACAK

Demir yolunun yatırımlarda aslan hissesini alacağını tabir eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı kelamlarına şöyle devam etti: “2023 yılında yatırımda yüzde 60’lara, tekrar demiryolunun yük taşımacılığındaki hissesini ise 2053 yılında yüzde 5’ten yüzde 22’ye yükseltmeyi hedefledik. toplam 5 bin 147 km demiryolu sınırını milletimizin hizmetine sunmak için 7 gün 24 saat büyük bir özveriyle emek veriyoruz.”

Yavuz Sultan Selim’e demir yolu hazırlığı

İstanbul’daki iki milletlerarası havalimanını birleştirecek projede son evreye geldiklerini söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, “Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı- Halkalı-Çatalca Süratli Tren çizgisinde da ihale hazırlıklarımız devam ediyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.