Darp edildiği için istifa eden hekim SÖZCÜ’ye konuştu: Yasanın uygulanması için bakanın tweet atması mı lazım?

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde özel bir hastanenin acil servisinde misyonlu olduğu sırada 8 kişinin saldırısına uğrayan ve diplomasını yırtarak istifa eden Tabip Şeyhmus Baraş, “Ben ve meslektaşlarım konusunda maddi ve manevi huzur ve inanç ortamı sağlanıncaya kadar süresiz grev yapacağım. Yasanın uygulanması için bakanın tweet atması mı lazım?” dedi

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde özel bir hastanenin acil servisinde misyonlu olduğu sırada hastane koridorunda 8 kişilik bir hasta yakını kümesi tarafından darp edilen ve koridor boyunca uğradığı şiddetten kendini bir muayene odasına kilitleyerek kurtulmayı başaran Hekim Baraj, başına ve bedeninin çeşitli yerlerinden yaralandı. O anlar güvenlik kamerası tarafından kayıt altına alınırken, Hekim Baraj, yaşanan olayın akabinde şikayetçi oldu. Olayla ilgili ise yalnızca 4 kişi gözaltına alındı. Bu şahıslar daha sonra hür kaldı. Baraş, yaşadığı olayın akabinde diplomasını yırtarak istifa ettiğini duyurdu.

ŞANLIURFA TABİP ODASI’NDAN TEPKİ

Şanlıurfa Tabip Odası ise yaşanan olayı kınayarak, “Sağlıkta şiddet olayları, tırmanarak devam ediyor. Savcılılara ve yargıçlara davetimizdir; toplumun huzuru ve sıhhati için bu şiddet olaylarına karşı cezasızlığı tercih olarak görmeyiniz. Sıhhatte şiddet sizin ve halkın sıhhat hakkına taarruzdur. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” açıklaması yaptı.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Tepkilerin artması üzerine Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca toplumsal medya hesabından olayın takipçisi olunacağı yolunda paylaşımda bulundu. Gelen reaksiyonlar üzerine özgür kalanlardan 3 kişi daha sonra yine gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

SALDIRIYA UĞRAYAN TABİP SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Gelişmelerle ilgili olarak SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan Dr. Şeyhmus Baraş, yasa tasarısına ve katalog cürüm olmasına rağmen kendisini darp eden gruptakilerin tamamının birinci etapta özgür bırakılmasının, 48 saatlik kampanya ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın teşebbüsüyle isimli sürecin tekrar başlayıp 3 kişinin tutuklanmasının, yaşadıklarının önüne geçtiğini söyledi.

“BİREYSEL OLARAK GREVİM SÜRESİZ OLARAK DEVAM EDECEK”

Bir sıhhat çalışanına linç teşebbüsünde bulunulmasının tutuklanma için katalog cürüm olmasına bile gerek olmadığını kaydeden Baraş, “Ancak, en üst kademedeki şahıstan, bakanın mevzuya müdahalesiyle tutuklama geliyor. Yasanın uygulanması için bakanın tweet atması mı lazım? Adaletin, sağlıkçılara uygulanan şiddete karşı cezasızlığı seçenek olarak görmemelerini bekliyoruz. Ben ve meslektaşlarımın maddi ve manevi huzur ortamı, inançlı çalışma alanı oluşturulmadığı surece ferdî olarak grevim süresiz olarak devam edecek.” dedi.

ANNEDEN DUYGUSAL PAYLAŞIM

Bu ortada Şeyhmus Baraş’ın annesi Emine Baraş toplumsal medya hesabından duygusal bir paylaşım yaptı. Anne Baraş 4 tabip annesi olduğunu belirttiği paylaşımında, “El bebek, gül bebek büyüttüğüm, bir fiske atmadığım, büyütüp hekim ettiğim oğluşum Şeyhmis Baraş’ın bugün 8 kişi tarafından linç edilmeye çalışıldığı görüntüleri her yerde görüyorum. 4 hekim annesiyim. Yüreğim kaldırmıyor. Hesabını kim verecek” dedi. Anne Baraş paylaşımına, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Sıhhat Bakanlığı’nı da etiketledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.