Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Liderleri Doruğuna özel konuk olarak katılmak üzere Özbekistan’a gitti.

16 Eylül tarihinde düzenlenecek tepe oturumuna hitap edecek olan Erdoğan’ın ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seviyesinde birinci katılım

Cumhurbaşkanı, 15-16 Eylül 2022 tarihlerinde Semerkant’ı ziyaret edecek. Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Teşkilatı nezdinde ‘Diyalog Ortağı’ statüsünü elde ettiği 2012 yılından bu yana, tepe toplantılarına, Cumhurbaşkanı seviyesinde iştirak birinci sefer gerçekleşecek.

Erdoğan’ın 16 Eylül’de düzenlenecek tepede bir konuşma gerçekleştirmesi ve ikili görüşmeler yapması da öngörülüyor.

Emine Erdoğan ve çok sayıda bakan eşlik etti

İHA’nın aktardığına nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin ve öbür ilgililer uğurladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan, Savunma Sanayi Lideri İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Semerkant’a gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.