Çin ve ABD ortasında kriz çıkaran ziyaret: Pelosi, Tayvan başkanıyla görüştü

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi, Çin ve ABD ortasında krize yol açan ziyaretinde Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile görüştü.

Tayvan ziyaretiyle Çin ve ABD ortasında krize yol açan ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile bir ortaya geldi.

Görüşmede Tsai, Pelosi’ye takviyesi için teşekkür ederken Çin’in askeri tehditleri karşısında geri adım atmayacaklarını söyledi. Tayvan’ı her vakit destekleyeceklerini kaydeden Pelosi de, ABD’nin “Tek Çin” siyasetine hürmet duyduğunu lakin Tayvan’a dayanağın her zamankinden değerli olduğunu belirtti. Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada da Tayvan’ı “dünyanın en özgür toplumlarından biri” olarak niteledi.

TAYVAN ORDUSU TEYAKKUZDA

Öte yandan Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in bölgede başlattığı askeri tatbikatların ve savaş uçaklarını göndermesinin Tayvan’ın egemenliğini önemli halde ihlal ettiğini duyurdu. Tayvan hükümeti de ordunun teyakkuz halinde olduğunu bildirdi.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti hakkında Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ‘‘Dünyada yalnızca bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir modülüdür. Bu ateşle oynamaktır, çok tehlikeli bir girişimdir” denilmişti. Bu ortada ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns, ziyaret nedeniyle Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının kesimi olarak pahalandırıyor ve ‘barışçıl yine birleşme’ ismi altında Tayvan’ın yönetimini eline almayı isterken bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Ayrıyeten öbür ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafından ‘‘egemenlik ihlali” olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.