CHP’li Sezgin Tanrıkulu işkenceyi sordu; Bakan Süleyman Soylu reddetti: ‘Personel vazifesini yaptı’

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı İzmir’de bulunan Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, uzun vakittir azap ve berbat muamele tezleriyle gündeme geliyor.

Son olarak 11 Mayıs tarihinde merkezde kalan yabancıların odalarının basılarak darp edildiği, iki kişinin sırt, kol ve bacak bölgelerindeki darp izlerinin isimli muayene raporu ile tespit edildiği kamuoyuna yansıdı.

Bu argümanların akabinde darbedilen şahıslar ile görüşen avukatlar mevzuyla ilgili cürüm duyurusunda bulunurken, milletvekilleri de olayı Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede berbat muamele ve azapta bulunanlar hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını ve akıbetini sordu. Tanrıkulu ayrıyeten geri gönderme merkezlerinde bulunanların sayıları ile merkezlerdeki makus muamele sonucu hayatını kaybedenlere ait yanıt da talep etti.

SOYLU İŞKENCEYİ REDDETTİ: MİSYONLARINI YAPTILAR

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Aziz’in haberine nazaran; CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesini aylar sonra yanıtlayan Bakan Soylu, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ndeki azap argümanlarını reddetti. Merkez vazifelilerinin yabancılara berbat muamelede bulunmadıklarını belirten Soylu, çalışanın vazifelerinin gereği temel ve yöntemlere uygun olarak hareket ettiklerini belirtti.

Soylu, şikâyet edilenler hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini belirterek önergede şu sözlere yer verdi:

“Güvenlik hizmetlerinin sağlanmasına yönelik aksiyonlarında sorumluluklarını doğuracak kusurlu hizmet hareketlerinin bulunmadığı, sıkıntı kullanma yetkisinin gayesi dışında ve keyfi olarak kullanmadığı belirlenmiş olup, müştekiye hakaret ettiklerine dair, müştekinin şikâyet anlatım ve argümanı dışında kamu ismine takibat yapılmasını gerektirir hata durumunun ve hata kanıtının bulunmadığının belirtildiği Savcılık kararında, şikâyet edilenler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.”

‘TÜRKİYE’DE HİÇBİR GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE AZAPTAN ÖLEN YABANCI YOK’

Tanrıkulu’nun geri gönderme merkezinde azap görerek hayatını kaybedenlere ait sorusunu da yanıtlayan Soylu, Türkiye’de geri gönderme merkezlerinin hiçbirinde azap yahut makûs muamele sebebiyle ömrünü yitiren rastgele bir yabancının olmadığını kaydetti. Soylu, bu merkezlerde bulunan yabancılara ait istatistiklere de Göç yönetimi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.