CHP’li Gürer: ‘Ayçiçek taban fiyatı açıklanmalıdır’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl 10 kilosu 800 lira olan tohumun bu yıl 2 bin lirayı geçtiğini, geçen yol bu devirde litresi 8.8 TL olan mazotun 25 liraya litresi erdiğini belirterek ayçiçeğinde maliyet artışları da göz önünde bulundurularak çiftçi memnun edecek bir taban fiyat verilmesi gerektiğini belirtti.

ÜRETİCİ TÜCCARIN İNSAFINA KALMAMALI

Çukurova’da hasadına başlanan ayçiçeğinde üreticiyi şad edecek bir taban fiyatın ivedilikle açıklanması gerektiğine değinen Gürer, “Ülkemizde yağlık ve çerezlik olarak yetişen ayçiçeği birinci Çukurova’da hasadı başlar, agustos,eylül aylarına kadar Trakya ve içanadolu vilayetleri ile hasat devam eder. Üretici taban fiyat açıklanarak tüccar vereceği fiyata bırakılmadan eserini kıymetine satmasının yolu açılmalıdır.

TIRLITIN NEDEN OLACAĞI REKOLTE KAYBI YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE

Ülkemizde bu yıl 2 milyon 800 bin ton ayçiçeği üretiminin öngörüldüğüne dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Rusya/Ukrayna savaşından en fazla etkilenen eser ayçiçeği oldu.

2021’de Türkiye’nin ayçiçeği üretimi 2 milyon ton olarak gerçekleşti.2022 yılı rekolte varsayımı TÜİK Tarım ve Orman Bakanlığı bilgilerine nazaran 2 milyon 800 bin ton olarak öngörüldüğünü açıkladı.Önemli kısmı yağlık ayçiçeği bu yol İç Anadolu’da Konya ve Aksaray vilayetlerinde de ekimi artı. Lakin uzmanlar Trakya Bölgesinde baş gösteren tırtıl istilasının randıman kaybına neden olacağının varsayım edildiğini belirtiyorlar.Ülkemizde ayçiçeği ekim alanları artsada elde edilen ayçiçeği yağ açığını karşılamıyor. Ülke üretimi ülkemizde tüketilen ayçiçek yağının yarısı karşılamaya yetiyor. Trakya da ziyanlı ile oluşan kaybının yüzde 20 civarında bölgede rekolte kaybı yaratabileceği söz ediliyor” diye konuştu.

Ülkemizde farklı bölgelerde ayçiçeği yetiştirildiğini, Çukurova’da ise hasadın başlamak üzere olduğunu tabir eden Gürer, “Şu ana kadar ayçiçeği ile ilgili bir taban fiyat açıklanmadı. Bu durum, çiftçiyi tüccarın eline mecbur bırakıyor. Bir an evvel ayçiçeği için taban fiyat açıklanmalı ve çiftçiyi koruyan bir fiyat olmalı. Zira geçtiğimiz yıl 10 kg’lık ayçiçeği tohumuna 800 TL veren çiftçi, bu yıl 2000 TL verdi. O manada çiftçi hem taban fiyatın açıklanmasını hem de girdi maliyetlerine uygun bir fiyatın olmasını bekliyor. Tırtılla meydana gelen zararın önümüzdeki süreçte telafisi de, verilecek güzel bir taban fiyatla çiftçinin korunmasından geçiyor” diye konuştu.

DIŞA BAĞIMLIYIZ

Yurt içinde üretilen ayçiçeği ile toplam bitkisel yağ talebinin yalnızca bir kısmı karşılanabildiğine değinen Ömer Fethi Gürer, Trakya’da ayçiçek yetişen tarlalara organize sanayi bölgeleri kuruldu.Kentsel yapılanma buna bağlı değişti kasabalar nüfusları katlayıp ilçelere dönüştü .Trakya verimli toprakları kıymetli kısmında beton yapılar var. Buna karşın ayçiçekte birinci sırada üretim devam ediyor.TrakyaBirlik bölge için kıymetli bir Kooperatif .İç Anadolu ve Çukurova’da ayçiçeğine ilgi son devirde artmaya başladı.Çerezlikte Aksaray ili dikkat çekerken Konya Ereğli başta olmak Eşkişehir, Çorum vilayetlerinde Ayçiçek üretimine yöneliş oluştu.Üretim şartları birtakım eserlere nazaran daha az problemli olması çiftçi ilgisi çekti.bu sürecin gelişmesi verilecek taban fiyat ile çiftçinin korunmasına bağlı olduğunu üreticiler tabir ediyor” dedi.

YAĞ ÜRETİMİ, TÜKETİMİN YARISI KADAR

CHP Niğde Milletvekili Öner Fethi Gürer, Türkiye’de ayçiçeği yağı tüketiminin yıllık 1 milyon tonu aştığına vurgu yaparak, ülkemizde mahsulünden elde edilen ayçiçeği yağı tüketimin yarısını bile karşılamadığını kaydetti.

Ortaya çıkan açığın ithalat yoluyla kapatıldığına da belirten Gürer, Rusya ve Ukranya gib üretici ülkelerde süren savaş olumsuz tesiri ham yağ fiyatlar artmış getiriyor ülkemiz için kıymetli bir bitkisel eser olan ayçiçeği üretiminin desteklenmesi bu bağlamda ülke açığını azaltıp, tüketiciye daha uygun fiyatla eser ulaşması içinde değerli olduğunu da kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.