Celsius Karar Öncesi Bu Coinleri Borsaya Boşalttı: CEL Çöktü!

Terra’nın çöküşünden haftalar sonra, kripto piyasası henüz şoktan kurtulamadı. Şimdi, başka bir ekosistem mücadele ediyor gibi görünüyor. Yatırımcılar, Celsius ağının Terra yoluna gidiyor olabileceğinden endişeleniyor. CEL tokenını oluşturan Celsius Ağı, ağındaki tüm transferleri, para çekme işlemlerini ve alım satımları durdurdu. İşte detaylar…

Celsius’un arkasındakiler, FTX’e ETH ve BTC aktardı

Şirket, blogunda yer alan bir gönderide, olumsuz piyasa koşullarını gerekçe göstererek hesap operasyonlarının durdurulduğunu söyledi. Projeye göre tüm para çekme, swap ve transferler askıya alındı. Ayrıca müşterilere e-postalar gönderdi. Eylemin, sorunu çözmenin bir yolunu bulduğu için müşterilerinin fonlarını koruma amaçlı olduğunu söyledi. Ancak, yatırımcılar yatırımlarından ödül kazanmaya devam edecekler. Celsius, yatırımcıların varlıklarını geri çekmelerini veya takas etmelerini durdururken, şirketin FTX gibi borsalara çok sayıda ETH aktardığına dair raporlar ortaya çıktı. Wu Blockchain, aşağıdaki ifadeleri kullandı.

Celsius, bugün yaklaşık 50.000 ETH, dün 12.000 ETH ve dünden önceki gün 42.000 ETH olmak üzere son üç gün içinde FTX’e yaklaşık 104.000 ETH aktardı. Ayrıca, Celsius bugün yaklaşık 9.500 WBTC’yi FTX’e aktardı.

Yukarıdaki transferlerin değeri yaklaşık 320 milyon dolar civarında. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere şirket, son birkaç gündür transferler yapıyor. Çöküşü tahmin ettiler mi? Terra (LUNA) söz konusu olduğunda, ilgili şirket olan TFL’nin Terra çöküşünden aylar önce gizli hesaplara para aktardığı söyleniyor. Bu nedenle Celsius’un binlerce ETH’yi FTX’e transfer etmesi pek çok insan tarafından pek hoş karşılanmıyor.

Celsius, kullanıcıları koruduklarını söylüyor

Celsius ise yatırımcıları korumak ve çıkmazdan bir çıkış yolu bulmak için elinden gelen her şeyi yaptığını iddia ediyor. Neler olduğunu zaman gösterecek. Celsius, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Varlıkları korumak için adımlar atarken, likiditeyi ve operasyonları istikrara kavuşturmak için tüm topluluğumuzun yararına bu gerekli eylemi yapıyoruz. Ayrıca, müşterilerimize verdiğimiz taahhüdümüz doğrultusunda müşteriler, duraklama sırasında ödül tahakkuk etmeye devam edecek.

CEL fiyatı değer kaybediyor

Bu arada, CEL fiyatı sert bir şekilde çöküyor. Token, son 24 saat içinde değerinin yüzde 53’ünden fazlasını kaybetti. Şimdi önceki gün 0,49 dolardan 0,19 dolara düşmüş görünüyor. Piyasa değeri de yüzde 48’e yakın bir düşüşle 137,8 milyon dolarlık en düşük seviyelerine ulaştı. Mevcut fiyat, yalnızca bir yıl önce 3 Haziran 2021’de CEL’in ATH’si olan 8,02 dolardan çok uzak. Şimdi yüzde 97,5’lik bir dezavantaj kaydediyor.

Celsius, yüzde 30’a varan yatırım getirisi (ROI) sunan, piyasadaki yüksek getirili tokenlardan biriydi. Uzmanlar, bu tür son derece yüksek getirileri, yüzde 20’ye varan oranlarda teklif veren Terra’nın çöküşüne bağladılar. Ancak birkaç gün önce Celsius, Terra’nın yaşadığı tuzaklardan kaçınmak için çalışma prosedürlerini yeniden tasarladığını söyleyerek yüksek verimin etkilerini küçümsedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.