Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na ‘mağara’ yansısı: Boşnak kardeşlerimizden özür dilemeli

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bosna-Hersek’in birinci cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in savaş sırasında karargah olarak kullandığı yer için “mağara” tabirini kullanmasına reaksiyon gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Çelik, “Sn Kılıçdaroğlu’nun, Bosna Direnişinin sembolü olan Merhum Aliya İzzetbegoviç’in karargahı için ‘mağara’ sözünü kullanması son derece yakışıksızdır. Bosna halkının çabasına ne kadar yabancı olduğunu ortaya koymaktadır. Sn Kılıçdaroğlu’nun Boşnak kardeşlerimizden, Bosna’ya gönül vermiş herkesten ve Merhum Aliya’nın aziz anısından özür dilemesi gerekir” tabirlerini kullandı.

“Bosna direnişinin aziz şehitlerine bir kez daha rahmet diliyoruz. Tüm Boşnak kardeşlerimize selamlarımızı sunuyoruz” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“O karargah bir ‘mağara’ değil, insanlık onurunun can kıymetine savunulduğu bir yerdi. Onur, özgürlük ve haysiyet için vefatı göze almış canların kalesiydi. Aliya’ya selam olsun… O ulu direnişe selam olsun…”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs günü İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde bulunan Türkiye-Bosna Sancak Derneği’ni ziyaret etmişti.

Ziyarette konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Bosna savaşı sırasında, eski CHP Genel Lideri Deniz Baykal’ın Boşnak önder Aliya İzzetbegoviç’le görüştüğünü hatırlatmıştı.

Kılıçdaroğlu, “O vakit da takviyemizi tabir etmiştik. Acılar yaşandığını söyledim, Bosna-Hersek Savaşı’nı biliyoruz. Katledilen insanları biliyoruz. Bir soykırım hareketi olduğunu biliyoruz. Büyük dramların yaşandığını biliyoruz. O süreç içinde bizim evvelki Genel Liderimiz Sayın Deniz Baykal oraya gitmişti. Aliya İzzetbegoviç ile onun yaşadığı yerde, mağarada görüşmüşlerdi. O vakit da takviyemizi tabir etmiştik” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.