Bedelini kaybettikten sonra anladı: Tarlamda servet varmış

Bursa’nın Harmancık ilçesinde yaşayan bir kişinin tarlasında bulunan taşlar, ‘servet’ niteliğinde. Lakin tarla sahibi bedelini iş işten geçtikten sonra anladı.

Akpınar köyünde yaşayan Ali Aydın, tarlasında bulunan çok sayıda mor renkli taşları inceletmek istedi. Yapılan incelemeler sonucu bu taşların ‘Mor Jade’ taşı olduğu anlaşıldı.

Tonu bin 600 dolar olan ve yalnızca bu bölgede çıktığı bilinen en önemli jadeit, kuvars, flogopit, klorotoid, epidot ve ortoklas altı mineralin renklerinin bir karışımı olarak ortaya çıkan mor renk bu taşlar kamyonlarla köylüden ucuz fiyata satın alındı ve birçok çalındı.

Mor renk taşların takı dizaynında kullandığı ortaya çıktı. Japonların uğur taşı olarak bilinen taştan elinde 1 ton kadar kalan Ali Aydın, taşları alıcı bulduğu taktirde 60 bin liraya satmayı düşünüyor. Büyük bir serveti kaçıran Aydın, elinde kalan son taşlarla küçük de olsa para kazanmayı hedefliyor.

Tarlasından çıkan taşlarının kamyon kamyon çalındığını tabir eden Ali Aydın, “Tarlamda mor renk taşlar vardı, bu taşların kıymetli olduğu anlaşıldı, gelen giden aldı götürdü, gece gelip kamyon kamyon çaldılar. Biz taşın pahasını anlayana kadar tarlamdaki taşların hepsi çalındı. Artık bu taşın tonu bin 600 dolar yapıyor” dedi ve şöyle devam etti:

”7 KAMYON TAŞ ÇALDILAR”

”Tarlamda servet vardı, ben hiç para kazanamadım. Tarlamdan 7 kamyon taş çalınmıştır. Bu taş Japonların uğur taşı olarak biliniyormuş, taşlardan en son ben 1 ton kadar topladım. Onlar da elimde. Müşteri çıkarsa elimde kalan son taşların hepsini 60 bin liraya satmayı düşünüyorum”

Yapılan araştırmalar sonucu dünya çapındaki birçok bölgede yataklanmış yeşil ve beyaz renkli ‘jade’ler çok eski vakitlerden beri bilinse de, süstaşı kalitesindeki mor jade içeren varlıklı maden yatağı yeri şimdiye kadar literatürde bildirilmedi.

Bu nedenle, dünyanın tek bilinen mor jade kaynağı, jeolojik olarak incelenmiş bu bölge içerisinde bulunuyor.

Mor jade gerecinin en tipik ham blokları, Akpınar köyü yakınında alandan elde ediliyor. Kaba kristalinden fazla ince taneli (finegrained) olan bu kütlesel materyal “çeşitli süsta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.