Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu davası ertelendi

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “kanuna ve ahlaka alışılmamış faaliyet yürütme” savıyla açılan kapatma davasının birinci duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul 13. Asliye Hukuk’ta görüldü.

Platforma dayanak olmak için yüzlerce bayan adliye önünde bir ortaya gelirken “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Hukuksuz davalar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Duruşmada, hem avukatlar hem de katledilen bayanların yakınları kelam aldı. Mahkeme, tüm müdahillik taleplerini reddederken duruşmayı 5 Ekim’e erteledi.

‘DÜN ONLAR BİZİM YANIMIZDAYDI, ARTIK BEN ONLARIN YANINDAYIM’

Adliye önünde yapılan açıklamalarda bayan dayanışmasının verdiği güce vurgu yapıldı. Platformun istekli avukatlarından Leyla Süren yaptığı konuşmada “Bir hukukçu olarak bu davayı duyduğumda çok üzüldüm. Bu dava aslında platformun tüm dünyaya ve Türkiye’ye mal olduğunu gösterdi. 2016 yılında başlayan bir savcılık soruşturması var. Biz her gün adliyelerdeyiz, çağırsalardı gelirdik lakin bir sefer bile çağırmadılar. Biz bayanlar için çaba ederken onlar da bizi kapatmak için çaba etmişler. Bu dava bizi yıldırmayacak. Buna inanıyorum ve bunu bugün burada görüyorum” dedi.

Katledilen bayanların aileleri, arkadaşları da platforma takviye için orada. Kelam alan isimlerden biri boşanma etabında olduğu erkek tarafından katledilen Saygıdeğer Göçmen’in kardeşi Çiğdem Kuzey oldu. Kuzey, kardeşinin 28 Haziran 2013 yılında öldürüldüğünü, öncesinde uzaklaştırma kararı olduğunu buna karşın öldürüldüğünü anlattı. Yardım için kardeşinin polise gittiğinde “Bütün polisler Gezi’de” karşılığı aldığını söyleyen Kuzey, “Bize ilişkin olan sokakları bizlerden müdafaaya çalışırken kardeşimi koruyamadınız” diye sitem etti. Kuzey, platformun geçmişte yanlarında olduğunu vurgulayarak “Dün onlar bizim yanımızdaydı, artık ben onların yanındayım” diye konuştu.

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan kapatma davasında derneği, 36 barodan 280 avukat savunacak.

‘DERNEĞİN KAPATILMASI TÜM BAYANLARIN ÖMÜR HAKKINA MÜDAHALEDİR’

Duruşma, dernek avukatlarının tutanağa geçmesinin akabinde platformun davasını takip ettiği bayanların ve ailelerinin yanı sıra baroların müdahillik talepleri ile başladı. İstanbul Barosu, Türkiye Barolar Birliği, Gaziantep Barosu, Ankara Barosu, Eskişehir Barosu, İzmir Barosu, Kocaeli Barosu, Kırklareli Barosu, Adıyaman Barosu, Diyarbakır Barosu ve Tekirdağ Barosu davaya müdahillik talebinde bulundu.

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Lideri Gülsüm Kav birinci kelamı aldı. Derneğin kurulma gayesini anlatan Kav “2009 yılı sonunda Münevver Karabulut cinayeti sonrası yaşananlar toplumu çok etkilemişti. Ailenin yanına giderek onları yalnız bırakmamak istedik. O günden bugüne ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ diyoruz. Münevver Karabulut cinayeti ile başlayan süreçte bayan cinayetleri bir halk sıhhati ve adalet sorunu oldu. Cinayet evraklarına müdahillik talebinde bulunduk. Bu süreçte bir hakimin, hükmî kişiliğimiz olmadığı gerekçesiyle müdahillik talebimizi reddetmesi üzerine öldürülen bayanların aileleri ile birlikte hukukî kişiliğimiz olan derneğimizi kurduk. Bizler ailelerin evvel acılarını paylaşıp sonra dava süreçlerini takip ederken, bir müddet sonra aileler bize ulaşmaya başladı. Öldürülen bayanların öldürülme formları bize dersler verdi. Ayşe Paşalı’nın mevtinde müdafaa kanunun yetersizliğini gördük. Mevt gerçekleştikten sonra dahil olmak dışında, vefat gerçekleşmeden ‘ne yapabiliriz’ diye düşündük. 6284 ve İstanbul Kontratı ile bayanların yalnızca şiddete uğraması karşısında değil, tüm hak ve özgürlükleri için hak arayan bir dernek olduk. Resmi kurumlardan data almak istedik. Lakin kurumların istatistik tutmadığını gördük, bu sefer bizler data tutmaya ve yayınlamaya başladık. Bu bilgiler milletlerarası manada kullanılan istatistikler oldu. Bunun üzerine bundan üç yıl evvel İçişleri Bakanlığı da bilgi tutmaya ve yayınlamaya başladı. Bizim gayemiz, bayanların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden ötürü ayrımcılığa uğramasını, annelerin çocukların gözü önünde öldürülmesini önlemek için elimizden geleni yapmak. Derneğin kapatılması, tüm bayanların hayat hakkına müdahaledir. İstanbul Mukavelesi’nin feshi ile başlayan süreç bizim derneğimizin kapatılma süreci ile devam etmektedir. Hâlâ yürürlükte olan Kontratta tüm haklarımızı kazanmak için, öldürülmemek için, gayemize ulaşana dek uğraşımız devam edecek” dedi.

‘KADIN CİNAYETLERİNDEN BAHSEDİLİYOR FAKAT KUŞKULU BAYAN VEFATLARINDAN BAHSEDİLMİYOR’

Kav’dan sonra Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Genel Sekreteri Fidan Ataselim kelamı aldı. Ataselim, “2016’da başlayan ve 2021’de davaname ile biten soruşturma basamağında savcının defaeten somut olay talepli iade süreci sonrası ortada bir savcı değişikliği ile bizim hakkımızda kapatma davası açıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısında bir kişi tarafından çekilme kararını alan siyasi sürecin, bu davayı da açtığını görüyoruz. İstanbul Mukavelesi’nin feshedilmesi için ileri sürülen argümanların birebiri artık de bu davada ileri sürülüyor. Bizler 2010 yılından bu yana bayan cinayetleri bilgileri raporluyoruz. Gayesi, başvurduğumuz tüm bakanlıkların ‘bizde bilgi yok’ yanıtıdır. Data kaynaklarımız, ailelerdir. Bunun üzerine yetkililer hudutlu da olsa bilgi yayınlamaya başladı lakin hala eksik. Bayan cinayetlerinden artık bahsediliyor lakin kuşkulu bayan vefatlarından bahsedilmiyor. Yüksekten düşüp meyyit süsü verilen bayanlar ve intihar süsü verilen bayanlar için kamuoyu yaratarak, davalara katılma talebi sunarak, davalara katılarak ve sonunda basın açıklaması yaparak gerçekleri açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Dernek olarak yalnızca türel dayanak sunmuyoruz. Bu doğrultuda siyaset üreterek de sürece katkı sunuyoruz. Dava takibi, data raporlama yapıyoruz. 6284 sayılı yasanın imal sürecinde de şahsen bulunmuş olan bir dernek olarak çok tecrübe sahibi olduğumuzdan, bu tecrübeleri paylaşıyoruz. Toplum bir bütün. Bizler de eşit yurttaşlar olarak bayan cinayetlerini bayana karşı şiddeti önlemek için çalışıyoruz. Bütün toplum bizim faaliyetlerimizi tanıyor. Bu davayı ve davaya bahis edilen gerekçeyi kabul etmiyoruz” tabirlerini kullandı.

‘BİZE SORU SORULMADI’

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hukukçularından avukat Rukiye Leyla Süren de davanın tüzel destekten mahrum olduğunu belirterek şunları söyledi: ” Davanameye destek maddi hadiseler 2016 yılındandır. Savcılığın da tespit ettiği üzere somut olay ve olguya dayanmamaktadır. 2016 yılında BİMER’e birebir dilekçe ile tıpkı söz ve imla kusurları ile birden çok müracaatta bulunulmuştur. 2017’de İstanbul Valiliği Vilayet Dernekler Müdürlüğü tarafından hakkımızda inceleme başlatılmıştır. Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılmıştır. Fakat bize hiçbir biçimde soru sorulmamıştır.”

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği avukatlarından Tuba Torun “Yöneticilerin ve dernek üyelerinin faaliyetleri tarafından hukuka muhalif kanıtlar toplanmıştır. İstanbul Valiliğince dernek yöneticileri için mahkumiyet bilgisi ile haklarında bilgi istenmiştir. Bu kayıtların tutulması hukuka karşıttır. Zira bu kayıtlar arşiv kaydı niteliğinde değildir. Bu dataların kolluk tarafından tutulması da hukuka karşıtlıktır. Bu belgede görüyoruz ki dernekler kanununda geçmeyen cürümler hakkında, bırakın mahkumiyeti takipsizlik kayıtları mevcuttur. Hukuka karşıt kanıtlar karara temel alınamaz. Bu kanıtların belgeden çıkarılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘KANUNA MUHALİF İŞ YAPTIĞIMIZDAN BAHSEDİLEMEZ’

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hukukçularından avukat Esin Yeşilırmak da davanamede somut kanıt ve soru olmadığından, cevaplamanın ve savunma yapma ihtimalinin de çok zordu olduğunu söyledi. Yeşilırmak konuşmasına şöyle devam etti: “LGBTİQ+ çalışmaları yapıldığı için “ahlaka aykırılık” suçlaması olsa da yüksek yargıda LGBTİQ+’ların örgütlenme hakkının ahlaka ters olmadığı karara bağlanmıştır. Kaldı ki dernek tüzüğünde de bu çalışmalar yer almaktadır. Kutsal aile yapısına ziyan verdiğimiz” tez ediliyor. Halbuki yalnızca geçtiğimiz ay 24 bayanın konutlarında, yani aile içinde öldürüldüğünü görüyoruz. Aile yapısına ziyan verenin biz olmadığımız buradan görülmektedir. 6284 gereği üzere uygulanmadığı için isimli merciler ve bakanlıklar, idari mercilerle birlikte çalışan bir dernek olarak, kanuna muhalif iş yaptığımızdan bahsedilemez.”

‘TEK HEDEFLERİ BAYANLARIN ÖLMESİNİ ENGELLEMEK’

Duruşmada katledilen bayanların aileleri de kelam aldı. 2013 yılında, müdafaa altında olmasına karşın, evli olduğu erkek tarafından öldürülen Sayın Göçmen’in ablası Çiğdem Kuzey “Dava sürecinde de acımı yaşadığım devirde de yanımda platform vardı. Kardeşim Saygıdeğer şikayetçi olsa da savcı inandırıcı bulmayıp sonraki gün faili hür bıraktığı için bir hafta sonra yarım kalan işini tamamladı, kardeşimi hayattan kopardı. Bu davayı görünce şok oldum, zira kimsenin ahlaka alışılmamış hareketi yok, tek gayeleri bizlere yardım etmek, bayanların ölmesini engellemek. Benim en acılı günümde duruşmada beni teskin eden, acını anlıyoruz ancak adalete saygılı ol diyen de onlardı. Bu dava hiç açılmaması gereken bir davadır” sözlerini kullandı.

Kuşkulu formda hayatını yitiren Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım da konuştu. “Hani bu dava için hukuksuzluk diyorlar ya benim kızımın belgesi kapatılırken hukuk neredeydi? Hiç bir kanıt incelenmezken neredeydi?” diye soran Yıldırım, kendilerine devletin değil, platformun sahip çıktığını vurguladı.

Davaya müdahillik taleplerinin hepsi reddedildi. Mahkeme, hukuka alışılmamış olarak evraka giren dernek yöneticileri hakkındaki tüm soruşturma ve kovuşturma evraklarının getirilmesine karar verdi. Duruşma 5 Ekim saat 10.00’a ertelendi.(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.