Bakan Kirişci: 33 gemiyle 721 ton tahıl taşındı

Bakan Kirişci, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın “Yüz yüze 100 gün” projesi kapsamında düzenlenen aktiflikte konuştu. Bakan Kirişci, dün itibariyle mukavele kurallarına uygun olarak, 33 geminin Ukrayna’dan ayrıldığını, yaklaşık 721 bin ton hububatın gitmesi gereken maksatlara gerçek yol almaya başladığını söyledi.

Kirişci “Türkiye’nin fark ettiği tarım ve orman konusunu, dünya da fark etti. Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve önderliğinde, bu bahislere ait atılması gereken adımları çok daha evvelce attığı için, çok şükür evvel pandemiyi, sonra da Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanması beklenen zahmetleri, kazasız belasız atlattık. Atlatmaya da uğraş ediyoruz” dedi.

Hububat ve yağlı tohumların dış ticaretinin değerli bir kısmının Rusya ve Ukrayna üzerinden yapıldığını söz eden Bakan Kirişci, “Bakınız bir tahıl koridoru problemi gündeme geldi. Bu iki ülke ortasında savaş çıktığı için, onlardan bu eserleri tedarik edenler panik yaşadılar. Herkes besin krizi, kıtlık demeye başladı. Bu sıkıntıya neşteri vuran yeniden Sayın Cumhurbaşkanımız oldu. 22 Temmuz’da bu hususta bir mutabakat sağlandı. Süratle hayata geçirilmesi de gerçekleşmiş oldu. Ukrayna’dan dün itibariyle ayrılan 33 gemi, o kontratın kurallarına uygun olarak, yaklaşık 721 bin ton hububatla gitmesi gereken maksatlara gerçek yol almaya başladı. Bunun daha devamı var, ardı geliyor. En azından dünya şöyle bir nefes aldı” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.