Argüman: Hulusi Belgü, Kayseri-Çorum ortasındaki para trafiğini yönetti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen ‘Demir Yumruk’ operasyonu Türkiye tarihinin en büyük ‘mali suç’ operasyonlarından biri olarak kayda geçti. Erol Evcil, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın liderlik ettikleri tez edilen 3 kümeye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan en kritik isim, Fenerbahçe yöneticiliği de yapan Hollandalı Multi’nin Türkiye CEO’su Hulusi Belgü oldu. Belgü tıpkı vakitte Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin de 6 yıl başkanlığını yapmıştı.

Önceki gün, Eryılmazlar Metal’in sahibi Hüseyin Eryılmaz’ın liderlik ettiği kümeyle birlikte adliyeye sevk edilen Hulusi Belgü de tutuklandı. Belgü’nün Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgu zaptı tutanağına nazaran, Belgü ile Eryılmaz ortasında 31 Mart -16 Haziran 2022 ortası devirde ağır bir telefon trafiği kelam konusu. İkilinin haftada bir görüştükleri bilgisi telefon dinleme kayıtlarına yansıdı.

Halktv.com.tr’deki habere göre ikilinin görüşme kayıtlarının, iki bahiste ağırlaştığı anlaşılıyor. Bu hususlardan birincisi, Kayseri-Çorum ortasındaki ağır döviz transferi. Buna nazaran, Kayseri’den Çorlu’ya çantalar içinde TL gönderiliyordu. Kelam konusu paralar Çorum’daki dövizcide dolara çevrilerek yeniden elden Kayseri’ye Eryılamaz’ların şirket merkezine gönderiliyordu.

‘DOLAR ALMASINA ARACILIK ETTİ’

Hulusi Belgü, emniyette detaylı söz verdiğini ve bu tabirin dikkate alınmasını istedi. Belgü ismine savunma yapan avukatı ise şunları kaydetti:

“Tapelerin tamamında Çorum’a gidecek paralardan kelam ediliyor. Paraların gittiği yerin Çorum olması kıymet arz ediyor. Çünkü, müvekkil ile Çorum’daki Ahlatçı Döviz’in sahibi Ahmet Ahlatçı ortasında geçmişten gelen bir tanışıklık ve dostluk var. Bu nedenle, muhtaçlığı olduğunda piyasa kurlarının biraz altında döviz alabiliyor. Hüseyin Eryılmaz da dostu olduğu için, iki dostu ortasında aracı olmuş ve Eryılmaz’ın uygun fiyatlı döviz satın almasına aracı olmuştur.”

KAYSERİ-ÇORUM ORTASI PARA TRAFİĞİ

Multi Türkiye CEO’su Belgü’nün avukatı, savunmasının devamında “Tapelere bakıldığında bütün paraların Kayseri’den Çorum’a gönderildiği, Çorum’dan döviz alınıp tıpkı şahıslar tarafından Kayseri’ye gönderildiği açıktır. Müvekkilin, Hüseyin Eryılmaz ile Osmaniye’deki Platinum fabrikasındaki faturasız mal satışlarına ödemede aracılık ettiği tezi temelsizdir. Elden TL götürüp döviz alınmasının sebebi süreç maliyetini düşük tutmaktan ibarettir” argümanında bulundu.

‘BELGÜ TERCÜMANLIK YAPTI’

Belgü’nün avukatı, müvekkilinin sahip olduğu demir çekil tesisindeki paylarını 2016’da sattığı bilgisini vererek şunları kaydetti: “Müvekkilim, Platinum Demir Çelik’teki paylarını 2016’da devretmiş hiçbir ilgisi kalmamıştır. Bahsi geçen şirketin yüzde 70 payı Hintli Platinum kümesidir. Bu kümenin temsilcileri Türkçe bilmemektedir.” Belgü’nün avukatı, müvekkilinin, Eryılmaz ile Hintliler ortasındaki görüşmelere tercümanlık ettiğini öne sürdü.

AVRUPA GENELİNDE 80 AVM’Sİ BULUNUYOR

Öte yandan Hulusi Belgü’nün, Türkiye’deki yatırımlarının CEO’su olduğu Multi’nin Avrupa genelinde 80 AVM’si bulunuyor. 13 ülkede faaliyet olan Multi’nin sahibi olduğu Forum İstanbul, Türkiye’nin de en büyük AVM’si pozisyonunda. Marmara Forum, Forum Aydın, Forum Bornova ve Forum Kayseri, dünya devinin Türkiye’de sahip olduğu 13 AVM’den birkaçı. Tutuklanan Hulusi Belgü de kelam konusu 13 AVM’nin yöneticisi pozisyonunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.