Apple, iPhone 14’ün fiyatını sessiz sedasız arttırdı

Apple tarafından 7 Eylül’de gerçekleştirilen lansmanda tanıtılan iPhone 14 modelleri, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Hatırlanacağı üzere bu tarihe yani Apple’ın etkinlik gününe kadar sızdırılan haberlerin hemen hepsinde, iPhone 14 fiyatlarına zam yapılacağı ve yeni serinin başlangıç fiyatının iPhone 13’de olduğu gibi 799 dolardan başlamayacağı iddia ediliyordu.

Bununla birlikte 7 Eylül günü Apple tarafından yapılan açıklamalarda, iPhone 14’ün başlangıç fiyatında bir değişiklik olmadığı ve yeni telefonun da tıpkı bir önceki modelde olduğu gibi 799 dolardan satışa sunulacağı açıklanmıştı. Ancak burada oldukça önemli bir detay var. Amerikalı teknoloji devi, yalnızca telefonun fiyatını dolar cinsinden açıkladı ki bu da söz konusu fiyatın Amerika Birleşik Devletleri için geçerli olduğunu gösteriyor.

Apple, iPhone 14’ün fiyatını sessiz sedasız arttırdı

iPhone 14’lerin diğer ülkelerin para birimlerine göre fiyatlarının ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte ise, Apple’ın her ülkeye farklı bir tarife uyguladığı anlaşılıyor.

Buna göre Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de iPhone 14’ün başlangıç fiyatı 799 dolar, burada bir sürpriz yok. Ancak ülkemizi ele aldığımız ve toplam vergi tutarı olan yaklaşık 15.800-TL’yi çıkarttığımız zaman, Apple’ın iPhone 14 128GB modelini ülkemize 860 dolar gibi bir fiyattan sattığı anlaşılıyor. Bu durumun sadece bize has olmadığını, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Japonya ve Avustralya’da da telefonun satış fiyatının 799 doların en az 50 dolar üzerinde kaldığını belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.