Akına uğrayan Salman Rüşdi’nin sıhhat durumu güzele gidiyor

Hint asıllı İngiliz müellif Salman Rüşdi’nin Menajeri Andrew Wylie, müellifin New York’taki bir aktiflik sırasında uğradığı bıçaklı akının akabinde bağlandığı teneffüs aygıtından ayrıldığını ve sıhhat durumunun güzele gittiğini bildirdi.

Hint asıllı İngiliz müellif Salman Rüşdi, geçtiğimiz cuma günü ABD’nin New York kentindeki Chautauqua Enstitüsü’nde katıldığı konferansta bıçaklı akına uğramış akabinde kaldırıldığı hastanede teneffüs aygıtına bağlanmıştı.

Rüşdi’nin Menajeri Andrew Wylie yaptığı açıklamada, muharririn teneffüs aygıtından ayrıldığını ve sıhhat durumunun uyguna gittiğini bildirerek, “Solunum aygıtından çıktı, bu yüzden güzelleşmeye giden yol başladı. Uzun sürecek, yaraları ağır fakat durumu güzele gidiyor” tabirlerini kullandı. Wylie, muharririn sıhhat durumu hakkında daha fazla detay vermedi.

Rüşdi, uğradığı bıçaklı akın sonucu dün teneffüs aygıtına bağlanmış, kolundaki sonların ve karaciğerinin önemli ziyan gördüğü ve bir gözünü de kaybetme riskinin bulunduğu açıklanmıştı.

SALDIRGAN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Rüşdi’ye bıçaklı hücum düzenleyen 24 yaşındaki Haydi Matar’ın mahkeme tarafından atanan avukatı Nathaniel Barone basına verdiği demeçte, kuşkulu Matar’ın dün çıkarıldığı mahkemede cinayete teşebbüs ve hücum suçlamalarını reddettiğini söz etti.

Matar’ın toplumsal medya hesapları üzerinde yapılan birinci incelemede, Şii aşırılıkçılığına ve İran İhtilal Muhafızları Ordusu’na (IRGC) sempati duyduğu tespit edildi ancak kesin bir irtibat şimdi bulunmadı.

BIDEN SALDIRIYI KINAMIŞTI

ABD Lideri Joe Biden Rüşdi’ye yönelik akının akabinde yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin çalışmalarına değinerek ondan övgüyle bahsetmiş, “Bunlar, rastgele bir özgür ve açık toplumun yapı taşlarıdır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.