ABD’den Mısır’a 2,6 milyar dolarlık nakliye helikopteri satışı

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a iddiası bedeli 2,6 milyar dolar olan CH-47F tipi helikopter ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi.” sözü kullanıldı.

Satış onayına ait Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 23 Chinook helikoperi, 56 yedek motor ve bunlara ait dayanak ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

Avustralya ve Hollanda’ya silah satışları

Ajanstan yapılan iki ek açıklamada ise Avusturalya’ya iddiası kıymeti 385 milyon dolar 20 adet HMARS roket sisteminin satışına, Hollanda’ya ise iddiası pahası 117 milyon dolar olan AIM-9X Block II Füze ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları yalnızca ABD idaresi açısından satışın bir sakıncası olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresinin NATO üyelerine 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkelere 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, idare satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu karşılık aldığı takdirde de tedarik süreci gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.